Kubalonka już też EKO

Mamy dobrą informację. Kubalonka wraca do łask. Również i nią, najprawdopodobniej już od najbliższego weekendu, będzie można podróżować na podstawie EKO biletu. Tym samym sytuacja wraca do stanu sprzed początku maja, odkąd wprowadzono nowe ceny niektórych EKO biletów. Obowiązują one więc na całej sieci połączeń pod marką Kolei Śląskich.


Przypomnijmy, że od 1 maja popularne i lubiane przez podróżnych EKO bilety funkcjonują w nieco zmienionej formie. O tym gdzie i jak napiszemy na końcu. Jednak największe kontrowersje wzbudziło nie to ile będą kosztować bilety, ale to, że na niektórych pociągach po prostu przestaną obowiązywać. Dokładnie chodziło o pociąg Kubalonka, weekendowe połączenie Gliwic, przez Knurów, Rybnik, Żory, Strumień do Wisły.

Ta decyzja wzbudziła zaniepokojenie i zdziwienie wśród podróżnych. Trafiło do nas kilka cierpkich słów z ich strony. Również i my byliśmy zaistniała sytuacją nieco zdziwieni, bo nie do końca potrafiliśmy zrozumieć dlaczego we wszystkich pociągach EKO bilet ma obowiązywać, a na Kubalonce akurat nie. Tym bardziej, że to tegoroczna nowinka rozkładowa wprowadzona przez KŚ i wydawało się nam, że należy zachęcić podróżnych wszelkimi metodami do korzystania z nowego produktu, a nie budować sztuczne bariery w dostępie do niego.

Wczoraj zarząd śląskiej spółki podjął decyzję o dopisaniu połączenia Kubalonka (Gliwice – Wisła Głębce – Gliwice) do listy pociągów objętych Ekobiletem. Tym sposobem można go używać praktycznie na całej sieci połączeń obsługiwanych przez KŚ z wyjątkiem odcinka Żywiec – Zakopane w przypadku połączenia Ornak oraz transgranicznego odcinka z Chałupek do Bohumina.

Reasumując – od 1 maja mamy cztery rodzaje EKO biletów. Najtańszy, właśnie wprowadzony Metropolitalny za 16 zł, Ekobilet sześciogodzinny za 20 zł, dwunastogodzinny za 24 zł i całodobowy za 38 zł. Wszystkie one uprawniają do korzystania w czasie ich ważności do korzystania ze wszystkich linii komunikacyjnych Zarządu Transportu Metropolitalnego. Z naszej strony też apel – wszystkie EKO bilety są teraz imienne i po ich nabyciu należy wpisać na nie imię i nazwisko posiadacza i numer dokumentu na podstawie którego się legitymujemy. Inaczej bilet jest nieważny. Ostatnio zauważyliśmy na pokładach pociągów, że podróżnym się często zdarza nie „opisać” biletu, co kończy się zwróceniem uwagi przez obsługę pociągu.

ppz: „Pierwsza” Kubalonka z Gliwic do Wisły Głębce, 9 grudnia 2018 roku, po wyjeździe ze stacji Goleszów

5 komentarzy

 1. Myślę że to dobra decyzja. Obowiązkowo jechałem Kubalonką tej zimy i muszę powiedzieć, że jest to bardzo klimatyczna rewitalizowana linia. Poza tym w Rybniku może z czasem dosiadać się więcej ludzi. Nie ma sensu sztucznie utrudniać taryfy na przejazd tym pociągiem, bo niewielu ludzi nim jeździ. A fajnie byłoby aby pociąg się przyjął i tym samym odciążył główne połączenia z Katowic.

 2. Ale czy Ekobilet Metropolitalny też jest wazny w Kubalonce?

  Nawet, jakby Eko-Bilety nie obowiązywały w pociągu Kubalonka to z Gliwic do Wisły czy z Wisły do Gliwic w podobnej godzinie można dojechać przez Katowice, a z Wisły do Knurowa też się da dojechac na Ekobilet , z przesiadką na autobus (np. autobus 120 Katowice-Knurów lub 47 Zabrze-Knurów).

  Trudniej dojechać z Knurowa do Wisły na Eko-bilet (czy to przez Katowice, czy też jak już Eko-bilet będzie ważny w pociągu Kubalonka), gdyż nie ma jak tego biletu kupić w Knurowie, no chyba że ktoć kupił w przedsprzedaży. Nawet nie wiem, czy w autobusie ZTM (dawniej KZK GOP) jest możliwość zakupu Eko-Biletu i od razu jechania autobusem na tenże Eko-Bilet.

  Czy bilet całodobowy obowiązuje w pociągu Kubalonka?

  Jak ktoś chce jechać pociągiem tylko z Gliwic, Knurowa, Leszczyn czy Rybnika do Wisły i tego samego dnia z powrotem, bez korzystania z autobusów, to kupując bilet w taryfie Silesia Weekend tam i z powrotem cenowo wychodzi podobnie, jak zakup Ekobiletu. A kupując w sobotę bilet Silesia Weekend tam i z powrotem w relacji Gli/Knu/Lsz – Wisła, ma sie też możliwość wyboru, czy wrcać na ten sam bilet w sobotę, czy w niedzielę, a w przypadku Ekobiletu takiej swobody już nie ma (bo jeden Ekobilet nie obowiązuje dłużej niż 24 h).

 3. Czy da się poprawić skomunikowania Kubalonki, dla przykładu. na najbliższą sobotę, 25.05.2019, znalazłem takie godziny odjazdów i przyjazdów pociągów:

  Bielsko Biała Główna 18.56 – Rybnik 20.40 według strony internetowej http://www.pkp.pl
  Bielsko Biała Główna 18.59 – Rybnik 20.27 według strony internetowej http://www.cd.cz
  Natomiast Kubalonka z Rybnika odjeżdża jako autobus do Leszczyn o godzinie 20.16, do Gliwic 21.19

  Inny temat, że w przypadku KKZ, pociąg mógłby jechać Wisła – Rybnik, a autobus Żory – A1 – rondo koło węzła Knurów (całkkem niedaleko knurowskiego dworca) – Gliwice dworzec.

 4. Jeszcze się zastanawiałem, odnośnie pociągu Kubalonka, czy Koleje Śląskie dałyby radę zakres ważności biletu liniowego Gliwice-Wisła za bodajże 15 zł rozszerzyć o trasę Gliwice – Knurów – Chybie – Skoczów.
  O ile dobrze pamiętam, to numer tej oferty w KŚ to 64.

  Ale w takim przypadku, na bilet Gliwice – Wisła można by było także jechać np. z Wisły do Zabrza czy Rudy Śląskiej pociągiem Kubalonka via Knurów – Gliwice.

 5. »Reasumując – od 1 maja mamy cztery rodzaje EKO biletów. Najtańszy, właśnie wprowadzony Metropolitalny za 16 zł, Ekobilet sześciogodzinny za 20 zł, dwunastogodzinny za 24 zł i całodobowy za 38 zł.«

  jeszcze raz, reasumując, czy bilet całodobowy KŚ za 38 zł został już zintegrowany taryfowo z Eko-biletem dwudziestoczerogodzinnym, czy tez nie?

  Przypominam, do 1 maja 2019 było tak: Eko Bilet 24h ważny był w KŚ + ZTM (oprócz Żywiec-Zakopane, Chałupki-Bogumin), bilet przed 1 maja chyba był na okaziciela. Natomiast bilet całodobowy Kolei Śląskich ważny był KŚ (oprócz Żywiec-Zakopane) oraz kraj morawsko-śląski, bilet ten był także prze 1 maja IMIENNY.

  Moim zdaniem, te dwa rodzaje biletu można by poaczyć i stworzyć ofertę KŚ + ZTM + kraj morawsko-śląski.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *