Rozkład Kolejowy znika

Od kilku dni funkcjonuje nowa odsłona wyszukiwarki połączeń kolejowych https://portalpasazera.pl/ adresowana do osób planujących kolejowe podróże. Ta wersja na stałe zastąpiła poprzednią, równolegle dostępną jeszcze kilka dni temu. –  Prezentacja rozkładu jazdy jest bardziej przejrzysta, działanie szybsze, widok strony dostosowany do wielkości ekranu. Nowa wersja jest przygotowana dla osób niewidomych i korzystających ze stron www tylko za pomocą klawiatury – informuje na swojej stronie PKP PLK.Portal Pasażera – wyszukiwarka połączeń kolejowych jest wsparciem dla podróżnych na etapie planowania i w czasie podróży pociągiem. Pozwala uzyskać kompleksowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy, połączeń i usług oferowanych w podróży. Umożliwia także śledzenie pociągów na mapie w czasie rzeczywistym.

Portal Pasażera ma nową szatę graficzną i formę prezentowania danych. Podkreślone zostały informacje niezbędne dla podróżnego. Serwis gwarantuje odbiorcom dostępność do wszystkich funkcjonalności. Dzięki wyborze przycisku „Infotip” można uzyskać opis każdego elementu strony. Zainteresowani szczegółowymi danymi znajdą je w odpowiednich zakładkach. Portal Pasażera ma także wersję angielskojęzyczną – informuje zarządca infrastruktury kolejowej.

Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowana została specjalna kontrastowa wersja serwisu. Portal dostosowany jest także do potrzeb osób niewidomych i poruszających się po stronach www przy pomocy klawiatury. Serwis jest w pełni obsługiwany przez programy czytające Portal czytelny jest na każdym ekranie i urządzeniu. Możliwe jest planowanie podróży na smartfonach w dowolnym, dogodnym powiększeniu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, nawet na małych ekranach można wygodnie sprawdzić informacje dotyczące podróży.

PKP PLK obecną wersję Portalu Pasażera testowo udostępniły już w marcu ubiegłego roku. Od tego momentu, gdy podróżni mogli korzystać z jednej lub drugiej odsłony, zbierano i wykorzystano uwagi użytkowników. Obie odsłony funkcjonowały równolegle do 14 maja br.

Jeszcze w tym miesiącu PKP PLK udostępnią w Google Play oraz Apple Store nową aplikację mobilną z rozkładem jazdy pociągów o nazwie Portal Pasażera. Zastąpi ona aplikację Rozkład Kolejowy. Nowa wersja, zgodna z wytycznymi dotyczącymi dostępności treści internetowych WCAG, będzie posiadała szatę graficzną oraz układ funkcji podobny do nowej odsłony serwisu. Podobieństwo strony www oraz aplikacji mobilnej ułatwi planowanie podróży pociągiem.

Naszym zdaniem, jeśli Rozkład Kolejowy w formie aplikacji przechodzi do historii z którego generalnie korzystaliśmy chętnie, bo działa to w miarę sprawnie, to jednak w naszej pamięci pozostanie np. sytuacja gdy aplikacja pokazywała na mapie, że nasz pociąg jest w Chybiu Mnich, gdy ten w rzeczywistości stał „uziemiony” w Pierśćcu. Na mapie Rozkładu doszło też do historycznej mijanki pociągów w Milówce Zabawa, gdzie w rzeczywistości jest to niemożliwe. No i razu pewnego jechaliśmy z Myszkowa Mrzygłód do Katowic, połączeniem, którego w tej aplikacji nie było. W innych informatorach, jak i w otaczającej nas rzeczywistości, ten pociąg był. Nawet nim jechaliśmy.

Dalecy jesteśmy jednak od ironizowania konieczności funkcjonowania takiej aplikacji bo sami też błędy popełniamy. Dlatego jako osoby zdecydowanie częściej korzystające z aplikacji mobilnej przygotowanej przez PKP PLK nieco bardziej czekamy na to co otrzymamy do dyspozycji w wersji mobilnej. A korzystać nadal z pewnością będziemy…

Fot. PKP PLK, Silesia Info Transport

2 komentarze

  1. W starej aplikacji obsługi rozkładu przy wyborze stacji po zidentyfikowaniu pierwszego członu nazwy rozwijała się lista wszystkich z tym członem na początku. Przykładowo po wpisaniu „Bielsko” rozwijała się lista z wszystkimi aktywnymi przystankami, których nazwa zaczyna się od „Bielsko”, a było ich siedem.
    Na nowym portalu po wpisaniu ww. nazwy rozwija się lista zawierająca tylko pięć przystanków. Pomija B.-B. Lipnik i Komorowice. Dla nieobeznanego użytkownika wniosek jest jeden w obszarze Bielska-B. jest tylko pięć aktywnych przystanków. Dociekliwy lub znający miejsce wywoła te przystanki wpisując po Bielsko-Biała pierwszą ich literę, więc przystanki da się wybrać, ale moim zdaniem tak nie powinno działać.

  2. Jedyny mankament poprzedniej wersji, to forma prezentacji nazw przystanków. Wpisując nazwę przystanku / stacji w pewnym momencie nazwa sama się wpisywała – jeśli się tego nie zauważyło, zaczynały się pojawiać głupoty, które ciężko było wycofać. I to właściwie jedyne niedociągnięcie – nowa wersja ma ich więcej, w tym wspomniana przez poprzednika

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *