Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski

Dzisiaj przed godziną 6 z Katowic do Warszawy wyruszył pociąg specjalny „Powstaniec Śląski”. Pociąg powstańczy wyruszył do stolicy w ramach obchodów stulecia Powstań Śląskich aby promować śląską historię. W Warszawie śląska delegacja spotka się z prezydentem RP i Pierwszą Damą.


Pociąg do Śląska. Śląsk dla Polski. Z takim hasłem w trasę z Katowic do Warszawy wyruszył pociąg specjalny „Powstaniec Śląski” na czele ze złotym elektrowozem oklejonym wizerunkiem m.in. Wojciecha Korfantego i Józefa Rymera. Śląska delegacja do Warszawy oprócz przedstawicieli województwa śląskiego, duchownych i polityków Ziemi Śląskiej składała się ze stowarzyszeń, laureatów konkursów, grup rekonstrukcyjnych, artystycznych w tym m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Mały Śląsk czy Orkiestry Górniczej Polskiej Grupy Górniczej. O godzinie 11 zaplanowana była wizyta delegatów i spotkanie z parą prezydencką.

Fot. Śląski Urząd Wojewódzki

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Chcemy świętować rocznicę powstań nie tylko w naszym regionie, ale podzielić się tą radością z mieszkańcami całego kraju. Wspólnie oddamy hołd bohaterom walki o polskość Śląska – mówili przed odjazdem marszałek Jakub Chełstowski i wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Przypomnijmy, że Radni Sejmiku Województwa Śląskiego postanowili, że obecny rok będzie mijał pod znakiem bardzo ważnej rocznicy. Przyjęto uchwałę ustanawiającą rok 2019 „Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego”.

I Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. Objęło powiat rybnicki, pszczyński oraz część okręgu przemysłowego. Bezpośrednią przyczyną wybuchu była masakra górników z kopalni „Mysłowice”, którzy domagali się zaległych wypłat. Niemcy otworzyli do nich ogień.

Mimo, że I Powstanie Śląskie wybuchło spontanicznie i trudno mówić o politycznym sukcesie tego zrywu, to właśnie dzięki niemu sprawie Śląska pierwszy raz okazje miała przyjrzeć się społeczność międzynarodowa. To pod jej presją Niemcy musieli ogłosić amnestię dla uczestników walk.

Fot. Adam Otrząsek

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

5 komentarzy

  1. Sory ale WARSZAWKA ma nas gdzies! tak bylo w czasach Powstan Slaskich, dzis tez podchodza do Slaska z rezerwa!! Sprzedali Huty ,Kopalnie Zaklady Przemyslowe a Kolej jest „pod psem”!! Ja jestem z Opolskiego i nie czytam o Kolejach Duzej Predkosci w Utopi Chyba sie zagalpowalem? Czekam na cos nowego od SIT

  2. Dla jasności Śląsk Cieszyński/Księstwo Cieszyńskie nie utożsamia się z Górnym Ślaskiem mimo że oba są w województwie śląskim.

  3. Bo Śląsk gdyby wykorzystał w pełni swój potencjał to zostawiłby „Warszawkę” daleko w tyle. I nie trzeba tu żadnych autonomii czy niepodległości. A tak to najlepiej za wszystkie swoje niepowodzenia winić stolicę oraz historię po 1945 roku. Zagłębie Ruhry mimo upadku przemysłu ciężkiego i górniczego ciągle jest bogatym i rozwiniętym regionem. I to bez bycia zdanym na łaskę/niełaskę Berlina.

  4. Tak ale tam zainwestowalo USA a tu sowieci wywiezli co chcieli A potem przyszla wyprzedaz majatku. Huty maja hindusi , kopalnie jesli takowe sa Niemcy, a te buzki usmiechniete z pociagu jada w delegacje!!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *