Tramwaje Śląskie na urodziny Moniuszki

W niedzielę 5 maja przypadła 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – wybitnego kompozytora, zwanego „ojcem opery narodowej”. Z tej okazji dzisiaj spółka Tramwaje Śląskie S.A. zaprasza na historyczne wydarzenie – koncert Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” w tramwaju.


Czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, „Camerata Silesia” wystąpi w tramwaju liniowym! – Rok 2019 ogłoszony został w Polsce rokiem moniuszkowskim i spółka Tramwaje Ślaskie S.A. chciała jakoś w te obchody się włączyć. Zaproponowaliśmy organizację bardzo nietypowego koncertu Zespołowi Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” i ku naszemu zdziwieniu i wielkiemu zadowoleniu zespół zgodził się zaśpiewać w tramwaju – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Dzisiaj każdy chętny będzie miał okazję posłuchać jak śpiewacy „Camerata Silesia” zinterpretują najbardziej znane utwory Stanisława Moniuszki. Koncert odbędzie się w tramwaju linii nr 43. Początek o godz. 14:40 na przystanku Katowice Rynek w kierunku Wełnowca. Śpiewacy wystąpią w czasie jazdy tego tramwaju do placu Alfreda, a następnie w drodze powrotnej przez katowicki Rynek do przystanku Katowice Dworzec PKP.

To jednak nie koniec muzycznego spotkania z twórczością Stanisława Moniuszki w tramwaju. Po zespole „Camerata Silesia” swoje interpretacje utworów mistrza zaprezentują w wagonie linii nr 43 uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karłowicza w Katowicach – podkreśla Andrzej Zowada. Młodzi muzycy i ich wykładowcy będą przybliżać moniuszkowskie utwory do 17:04 kiedy zakończy się ten nietypowy koncert. – Bardzo chcieliśmy móc dotrzeć z muzyką Stanisława Moniuszki w możliwie najlepszym wykonaniu do jak najszerszego grona słuchaczy. Stąd decyzja o zorganizowaniu koncertu w tramwaju liniowym. Jedyne, co trzeba mieć, żeby posłuchać koncertu to… ważny bilet na tramwaj – podkreśla rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Skrócony rozkład jazdy „moniuszkowskiego” tramwaju linii nr 43:
14:40 Katowice Rynek Camerata Silesia rozpoczyna
15:02 Wełnowiec plac Alfreda – przyjazd
14:53 Wełnowiec Plac Alfreda – odjazd
15:15 Katowice Rondo
15:20 Katowice plac Wolności kończy występ Camerata Silesia

15:20 Katowice plac Wolności rozpoczyna występ Szkoła Muzyczna
15:25 Załęże Pośpiecha
15:37 Chorzów Batory zajezdnia – zjazd
16:06 Chorzów Batory Zajezdnia – wyjazd
16:25 Katowice Rynek
16:38 Wełnowiec plac Alfreda – przyjazd
16:47 Wełnowiec plac Alfreda – odjazd
17:00 Katowice Rondo
17:04 Katowice Dworzec PKP Szkoła muzyczna kończy

One comment

  1. Ciekawe, czy Moniuszko był kiedykolwiek w swoim życiu w Katowicach lub na terenie jakiejkolwiek gminy, gdzie obecnie działają Tramwaje Śląskie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *