O książce w Londzinie

Rok 2019 w Kolejach Śląskich obchodzony jest jako Rok Kultury. Przewoźnik przygotował na najbliższe miesiące dla podróżnych i wszystkich mieszkańców regionu niespodzianki z zakresu muzyki, historii, sztuki, teatru i literatury. Dzisiaj główna uwaga KŚ skupiona została na literaturze. Bo właśnie 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Stąd fragment pewnego wybranego dzieła można było usłyszeć na pokładzie jednej z regionalnych jednostek.


W planach obchodów Światowego Dnia Książki znalazł się między innymi odczyt fragmentów książki przez prezesa Kolei Śląskich oraz rozpoczęcie akcji bookcrossingu w pociągach. Postanowiono o przeczytaniu fragmentu wybranej książki podczas kursu jednego z liniowych pociągów. Tego typu atrakcje mają  się pojawiać również w kolejnych miesiącach, nierzadko z udziałem samych autorów czytanych publikacji. Dzisiaj zgodnie z zapowiedzią, w rolę lektora wcielił się Wojciech Dinges, szef KŚ. Przeczytał podróżnym na pokładzie pociągu nr 94143, Jozef Londzin z Katowic do Cieszyna fragmenty książki „Wielki bazar kolejowy”, którą napisał Paul Theroux. Odczyt miał miejsce podczas przejazdu pociągu pomiędzy Tychami a Pszczyną.

Prezentacja była też oficjalnym początkiem zainicjowanej przez KŚ akcji bookcrossingu w pociągach. Ma ona polegać na tym, by zostawiać przeczytane przez siebie książki w miejscach publicznych, w tym wypadku, w jednostkach naszego regionalnego przewoźnika. Przewoźnik po raz pierwszy „uwolnił” w swoich pociągach kilkadziesiąt różnego rodzaju publikacji, które będą mogły umilać czas w podróży. W kolejnych miesiącach akcja będzie losowo powtarzana, a same książki przeznaczone na ten cel będą pochodzić nie tylko ze współpracujących z KŚ wydawnictwami, ale również od pracowników kolei.

Ciekawostką był natomiast fakt, że całą promocję można ochrzcić kryptonimem „Londzin”. Bo jak już było wyżej – właśnie to połączenie z Katowic do Cieszyna i jednostka 22WEd-007  była miejscem debiutanckiej prezentacji literackiej. Powrót z Pszczyny odbył się również pociągiem Józef Londzin, tyle, że w odwrotnej relacji. Z Cieszyna do Katowic. Tam również pasażerowie zostali uhonorowani pamiątkowymi zakładkami do książek, wydanymi przez KŚ.

2 komentarze

  1. W porządku, niech rok 2019 będzie obchodzony w KŚ jako Rok Kultury. Ale niech KŚ nie zapominają, że GŁÓWNYM celem istnienia KŚ jest organizowanie sprawnej komunikacji kolejowej woj. śląskim, a nie promocja takiej czy innej kulturalnej idei.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *