Koleje Śląskie i Światowy Dzień Książki

Rok 2019 Koleje Śląskie obchodzą pod znakiem szeroko pojmowanej kultury, przygotowując dla swoich podróżnych i wszystkich mieszkańców regionu niespodzianki z zakresu muzyki, historii, sztuki, teatru i literatury. To właśnie ta ostatnia gałąź tematyczna będzie szczególnie obecna na pokładach naszego przewoźnika w najbliższy wtorek, czyli 23 kwietnia, gdyż właśnie wtedy przypada Światowy Dzień Książki.


23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki. Koleje Śląskie w związku z projektem Roku Kultury szykują w tym dniu kilka drobnych niespodzianek dla miłośników literatury. W planach między innymi odczyt fragmentów książki przez prezesa Kolei Śląskich czy rozpoczęcie akcji bookcrossingu w pociągach.  Jeśli chodzi o czytanie fragmentów wybranej książki w pociągu. Tego typu atrakcje będą się pojawiać również w kolejnych miesiącach, nierzadko z udziałem samych autorów danych publikacji. Jednak ten pierwszy wtorkowy odczyt symbolicznie zainauguruje Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

– Muszę przyznać, że pomysłów na ten pierwszy odczyt miałem co najmniej kilka, w tym znaczna część oczywiście poruszająca w mniejszym lub większym stopniu temat kolei. Ostateczną decyzję co do wyboru pozwolę sobie zachować w tajemnicy, zdradzić mogę natomiast, że będę miał przyjemność poczytać podróżnym jadącym z Katowic w kierunku Pszczyny. Poprzez nasze akcje chcemy z jednej strony promować kulturę, a z drugiej pokazywać, że pociąg nie musi być jedynie formą transportu, ale również miejscem na – w tym wypadku – literackie spotkania, a przede wszystkim podróż z książką. Oczywiście wtorkowe obchody Dnia Książki to tylko część z wielu atrakcji przygotowywanych przez nas w ramach Roku Kultury, stąd też zachęcamy do uważnego śledzenia kolejnych odsłon tej kampanii – podsumowuje prezes Dinges.

Z pewnością interesującą niespodzianką dla miłośników książek będzie również rozpoczęcie przez Koleje Śląskie akcji bookcrossingu w pociągach. To coraz bardziej popularne w Polsce przedsięwzięcie polega na tym, by zostawiać przeczytane przez siebie książki w miejscach publicznych, promując tym samym nie tylko literaturę, ale również ideę nadawania przedmiotom nowego życia. W myśl powyższych zasad 23 kwietnia przewoźnik po raz pierwszy „uwolni” w swoich pociągach kilkadziesiąt różnego rodzaju publikacji, które będą mogły umilać czas w podróży. W kolejnych miesiącach akcja będzie losowo powtarzana, a same książki przeznaczone na ten cel będą pochodzić nie tylko ze współpracujących z KŚ wydawnictwami, ale również od pracowników kolei.

– Jeśli zatem w najbliższym czasie ktoś z Państwa znajdzie w pociągu książkę opatrzoną charakterystyczną pieczątką z logiem Roku Kultury, to śmiało może zabrać ją ze sobą w dalszą podróż. Warto przy tym jednocześnie przypomnieć, że sama idea bookcrossingu zachęca do tego, by po przeczytaniu książkę po raz kolejny „wypuścić na wolność” – czy to na szkolnym korytarzu, w autobusie, w poczekalni u lekarza czy właśnie w pociągu. Zachęcamy zatem nie tylko do korzystania z książek uwalnianych przez nas, ale również do tego, by samemu wypuszczać swoje książki w obieg, zostawiając je w pociągu. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji widok czytających podróżnych w naszych pociągach będzie jeszcze częstszytłumaczy Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich

Dodatkowo na wszystkich pasjonatów literatury czeka 23 kwietnia jeszcze kilka drobnych niespodzianek, jak np. możliwość pozyskania oryginalnej zakładki do książek czy zdobycie torby z książkami w konkursach organizowanych przez partnerów Kolei Śląskich – Radio eM i na naszym portalu.

2 komentarze

  1. szczególna kultura objawia się na pokładach w piątkowe wieczory ,sobotnie poranki i to na wszystkich kierunkach.

  2. W porządku, niech rok 2019 będzie obchodzony w KŚ jako Rok Kultury. Ale niech KŚ nie zapominają, że GŁÓWNYM celem istnienia KŚ jest organizowanie sprawnej komunikacji kolejowej woj. śląskim, a nie promocja takiej czy innej kulturalnej idei.

    Promocja kultury i świątowego dnia książki w pociągach KŚ? W porządku, ale ja bym wolał, aby KŚ, obok promowania kultury, siadły do stołu negocjacji z ZTM Katowice, ZTZ Rybnik czy MZK Jastrzębie, aby stworzyć wspólny system biletów na kolej i komunikację miejską, tzn. aby wreszcie zrezygnować ze sprzedaży osobnych biletów na kolej i osobnych biletów na komunikację miejską

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *