Linia 15 pojedzie dalej

Z sosnowieckiego Zagórza tramwaj pojedzie dalej. Spółka Tramwaje Śląskie rozpisała przetarg na budowę całkiem nowego odcinka tramwajowego do ronda Jana Pawła II w Sosnowcu. Efektem realizacji ma powstać blisko 3 km nowych torowisk.


Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji oraz pozwoleń (o ile będą wymagane) oraz budowa linii tramwajowej na trasie od dotychczasowej pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich (tunel), jednopoziomowe skrzyżowanie z al.Wolności (tylko z chodnikiem), ul. Ks. F. Blachnickiego, dalej – wzdłuż obustronnej zabudowy ul. Białostockiej,jednostronnej zabudowy al. I. Paderewskiego i dwustronnej zabudowy przy ul. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego do skrzyżowania z ul. Braci Mieroszewskich – 11-go Listopada (rondo Jana Pawła II), gdzie planowane jest zakończenie trasy pętlą tramwajową – w ramach zadania pn. „Budowa linii tramwajowej w dzielnicy Zagórze od pętli tramwajowej do ronda Jana Pawła II w Sosnowcu”.

Przedmiot zamówienia poza przebudową i rozbudową układu torowego obejmuje zaprojektowanie, przebudowę i rozbudowę układu drogowego ul. Braci Mieroszewskich (wraz z dojazdem do centrum handlowego Leclerc) dla stworzenia centrum przesiadkowego w rejonie projektowanego wiaduktu w tej ulicy nad torami tramwajowymi,z lokalizację przystanków tramwajowych pod wiaduktem i autobusowych w poziomie wiaduktu oraz rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Braci Mieroszewskich – ul.11-ego Listopada z ul. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego i ul. Generała M. Zaruskiego (rondo Jana Pawła II) poprzez budowę ronda zawierającego pętlę tramwajową w środku i przystanki końcowy i 2 początkowe z torem odstawczym i punktem dyspozytorskim w pasie dzielącym ul. Marszałka Rydza Śmigłego.

W zakresie przedmiotu zamówienia ujęto zaprojektowanie i wykonanie nawierzchni drogowych w torach, perony oraz dojścia do peronów, ekran akustyczny zmniejszający negatywne oddziaływanie torowiska tramwajowego na budynek mieszkalny posesji przy al. Wolności 18 oraz smarownice torowe, zmniejszające zużycie szyn,odwodnienia torów i jezdni, sieci trakcyjnej wraz zasilaniem i podstacji trakcyjnej, wiaduktu drogowego w ul.Braci Mieroszewskich wraz murami oporowymi, schodami i windami, dyspozytorni, oświetlenia, sygnalizacji świetlnych przejazdowych i usuniecie kolizji z uzbrojeniem podziemnym i napowietrzną linią 30 kV.

Prace mają trwać maksymalnie 27 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą, a ten zostanie wybrany najwcześniej 20 maja br.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *