Palący problem

Tak naprawdę, to wiosna chyba zagościła u nas na dobre. Jakkolwiek dobrze się z nią czujemy i powitaliśmy ją z radością, to niestety coraz częściej dostajemy sygnały, że pojawiają się także nowe zagrożenia także dla bezpieczeństwa i płynności ruchu kolejowego, właśnie z nadejściem wiosny. Na przykład – wypalanie trawy w okolicach żelaznych szlaków…


Wypalanie traw to jakaś dziwna tradycja i ewentualne szkody przez te działania nie dotyczą wyłącznie ruchu kolejowego. Bo cierpią na tym i zwierzęta, no i czasem ogień wymyka się spoza kontroli powodując bardzo niemiłe sytuacje. My dowiedzieliśmy się o problemie kilka dni temu od obsługi pociągu linii S1. Okazało się, że trzeba zatrzymać jeden z pociągów na kilka minut w Wiesiółce zanim płonący w pobliżu torów dogasły na tyle, by jednostka mogła bezpiecznie kontynuować jazdę.

Podobną sytuację widzieliśmy w poniedziałek i to niemal w centrum stolicy województwa śląskiego, gdy dym z płonących traw znacznie utrudniał widoczność na odcinku Katowice – Katowice Załęże. Nie dalej jak wczoraj, jadąc linią S8 przez Radzionków, widzieliśmy jak od podpalonej trawy paliły się dachy garaży, położonych poniżej nasypu kolejowego. Choć ogień bezpośrednio nie zagrażał naszemu 14 WE to okolica była spowita gęstym dymem, który skutecznie utrudniał widoczność nie tylko maszyniście pociągu ale wszystkim tym, którzy znaleźli się w tej okolicy.

Nie znamy skutecznego środka jak zatrzymać ten proceder. Możemy tylko zasygnalizować jego zaistnienie. I, jak było wyżej, nie rozumiemy autorów tych niebezpiecznych działań. Wiemy za to tylko jedno. To kolejna przesłanka do tego, że po raz kolejny, tylko dzięki ludzkiej głupocie, może wydarzyć się coś niedobrego. A, naszym zdaniem, trochę za dużo takich właśnie niefajnych sytuacji w ostatnim czasie w naszym kolejowym światku się wydarzyło. I po co jeszcze kusić los?

ppz: Poniedziałek. Odcinek linii kolejowej nr 137 pomiędzy Katowicami a Katowicami Załężem….

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *