KŚ: Ruszyli z kulturą

Rok Kultury, ogłoszony niedawno przez Koleje Śląskie jako motyw przewodni tegorocznych działań marketingowych naszego przewoźnika ruszył „pełną parą”. Rok Kultury będzie trwał aż do końca grudnia, a całość inicjatywy została podzielona na pięć sekcji tematycznych tj. historia, sztuka, literatura, muzyka i teatr. W pociągach KŚ, i nie tylko, zaczęły być widoczne pierwsze pomysły i atrakcje dla pasażerów związane z realizacją  tej idei. Oto przykłady realizacji niektórych pomysłów przygotowanych na Raciborskiej dla pasażerów.


W ramach pierwszego z organizowanych konkursów do zdobycia są książki Doroty Brauntsch pod tytułem „Domy bezdomne” wydawnictwa Dowody na Istnienie. Wybór pozycji nie jest przypadkowy – książka jest bowiem stricte związana z naszym regionem (i oczywiście z miejscami, do których można dojechać pociągiem Kolei Śląskich). „Domy bezdomne” to opowieść o cegle, kulturze chłopskiej, przemianie Górnego Śląska i o tym, czym jest dom. I jeszcze o idealistach, którzy próbują ocalić przeszłość. Bo jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.

– To świetnie napisana książka o racjach naszej egzystencji i języku, w jakim winniśmy o nich mówić. Wszak żyć, to mieszkać, a mieszkać nie można bez budowania. Budowania, a nie fabrykacji. Przeczytajmy tę opowieść o szacunku dla przedmiotów i dla przestrzeni. To rzecz o szkodach, jakie wyrządza agresywne pragnienie fałszywie pojętej nowoczesności – mówi o książce profesor Tadeusz Sławek.

Aby zdobyć „Domy bezdomne” warto w najbliższych dniach słuchać Radia eM, które jako partner medialny Roku Kultury, będzie na swojej antenie emitować pytania konkursowe dotyczące tej publikacji. Książkę będzie można wygrać również w konkursie organizowanym na profilu facebookowym Konduktor KŚ.

W ubiegłym tygodniu na podróżujących pociągami na odcinku Częstochowa – Gliwice czekała mała niespodzianka, przygotowana we współpracy z Teatrem Śląskim. Przebrani aktorzy odwiedzili pociągi, gdzie opowiadali o zbliżających się przedstawieniach i odpowiadali na pytania podróżujących. Aktorów Teatru Śląskiego będzie można spotkać ponownie przedwczoraj…

W ramach naszego Roku Kultury mamy pierwszą niespodziankę dla miłośników literatury. Dzięki współpracy z księgarnią TAK czytam z biletem Kolei Śląskich będzie można nabyć książki z dodatkowym rabatem. Z okazji do zniżkowych zakupów można korzystać do końca kwietnia – wystarczy podczas zakupu okazać ważny bilet Kolei Śląskich. Sieć TAK Czytam ma bowiem swoje placówki w Katowicach oraz Gliwicach, a w obu przypadkach odległość między dworcem a księgarnią to zaledwie kilkaset metrów

Współpraca jest oczywiście częścią naszej inicjatywy odbywającej się pod hasłem Roku Kultury. Zapewniamy, że już niedługo przyjdzie czas na kolejne niespodzianki – w przypadku działu literatura wkrótce będzie można np. zdobyć nagrody książkowe w konkursach organizowanych przez naszego partnera medialnego – czyli Radio eM – informuje zespół prasowy KŚ.

Fot. Koleje Śląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *