Centrum przesiadkowe wyrasta z ziemi

W Pszczynie trwa budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego przed dworcem kolejowym. Wartość całego projektu wynosi ponad 43 mln zł. Zakończenie budowy planowane jest jeszcze w tym roku.


Na wiosnę nie tylko kwiaty z ziemi wyrastają. W Pszczynie wyrósł już budynek/dworzec zintegrowanego centrum przesiadkowego. Powoli z ziemi wyrastają też wiaty przystankowe.

Zgodnie z założeniem projektowym, pomiędzy dworcem kolejowym a budynkiem Centrum Przesiadkowego znajdować się będzie plac z wyeksponowanym fragmentem schronu, który stanowić będzie punkt orientacyjny w przestrzeni. Wzdłuż północnej części ulicy Sokoła planowane jest umiejscowienie wiaty przystankowej dla busów i autobusów. Wiata oraz centrum przesiadkowe wyposażone będą w zintegrowany system paneli fotowoltaicznych zasilających budynek, elektroniczne rozkłady jazdy oraz tablice informacyjne.

Planowane jest także umieszczenie pod wiatą punktów informacyjnych „infobox” dla podróżnych. W sąsiedztwie głównego placu zaprojektowano również parkingi dla samochodów osobowych – łącznie aż 192 miejsca, w tym 8 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Przy centrum znajdziemy jeszcze m.in. 180 miejsc postojowych dla rowerów oraz postój dla taksówek.

Ponadto, utworzony zostanie system tras rowerowych o łącznej długości ponad 20km oraz dwa mniejsze centra przesiadkowe w Wiśle Wielkiej oraz w Piasku. To zadanie realizowane będzie w formule „zaprojektuj i wybuduj” przez partnera projektu, gminę Pszczyna.

Budowa centrum przesiadkowego powinna zakończyć się do końca 2019, natomiast prace związane z budową tras rowerowych muszą zakończyć się do 30 listopada 2020.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *