JSW w Hydrogen Europe

Jastrzębska Spółka Węglowa przystąpiła do Hydrogen Europe, Europejskiego Stowarzyszenia Wodoru i Ogniw Paliwowych. Prestiżowa organizacja skupia ponad 100 firm, 68 organizacji badawczych oraz 13 stowarzyszeń krajowych, które aktywnie działają na rzecz rozwoju przyjaznych środowisku technologii wodorowych.


Hydrogen Europe to wpływowe stowarzyszenie zrzeszające światowych potentatów inwestujących w wodór, będący przyjaznym środowisku źródłem energii. JSW prowadzi intensywne prace nad uruchomieniem pierwszej instalacji separacji wodoru, który jest produktem ubocznym w procesie produkcji koksu. Według planów Spółki wodór wyprodukowany na terenie Koksowni Przyjaźń może zasilić setki bezemisyjnych autobusów, które mogłyby obsługiwać ponad dwa i pół miliona mieszkańców Aglomeracji Śląskiej. Ambitne plany Spółki wpisują się idealnie w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego.

Planowana instalacja pozwoli na wyprodukowanie ok. 8 tys.t/rok wodoru o czystości 99,999% H2, co zabezpieczyłoby roczne zapotrzebowanie dla ponad 900 autobusów lub ponad 4000 samochodów osobowych z napędem wodorowym.

JSW SA jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej i produkuje około 3,5 mln ton koksu rocznie. Koksownie należące do Grupy Kapitałowej JSW mają potencjał produkcyjny sięgający 72 tys. ton wodoru rocznie. Hydrogen Europe z siedzibą w Brukseli to najbardziej znaczące europejskie stowarzyszenie wodoru i ogniw paliwowych. Obecnie reprezentuje ponad 100 firm przemysłowych, 68 organizacji badawczych oraz 13 stowarzyszeń. Stale współpracuje z Komisją Europejską oraz najważniejszymi krajowymi instytucjami, państwowymi urzędami, uczelniami oraz ośrodkami naukowymi na rzecz rozwoju ogniw paliwowych i technologii wodorowych. Do stowarzyszenia należą m.in 3M, Airbus, Alstom, Anglo American, Audi, BMW GROUP, China Energy, General Motors, Toyota.

Fot. Ursus S.A.

One comment

  1. Technologia paliwa wodorowego jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie na dzisiejsze czasy gdzie efekt nadmiaru gazów cieplarnianych w atmosferze jest odczuwalny na całym globie. Problemem jest opór koncernów naftowych i gazowych. W zachodnich mediach pojawiają się artykuły wskazujące, że te koncerny wydają setki mln USD na dezinformację i hamowanie rozwoju technologii paliwa wodorowego.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *