Rok Kultury w Kolejach Śląskich

Po Roku Studenta i EKO Roku przyszedł w naszej spółce czas na Rok Kultury – pod takim hasłem Koleje Śląskie chcą obchodzić rok 2019. Całość przedsięwzięcia będzie się opierać na pięciu filarach: historii, sztuce, muzyce, literaturze i teatrze.


Głównym założeniem akcji jest chęć przybliżania oferty kulturalnej regionu za pomocą kolei. Koleje Śląskie chcą przy tym pokazać, że pociąg może być nie tylko środkiem transportu w drodze do pracy czy szkoły – stąd też część atrakcji będzie się odbywać właśnie na pokładach pociągów. Przewoźnik ma nadzieję że stanie się w ten sposób swego rodzaju łącznikiem pomiędzy jednostkami kultury a mieszkańcami regionu. Plany Roku Kultury wpisują się przy tym również w wydarzenia ważne dla całego regionu, jak np. 100. Rocznica Wybuchu Powstań Śląskich czy Rok Stanisława Hadyny.

Pierwsza oficjalna zapowiedź inicjatywy miała miejsce podczas konferencji prasowej, która – nieprzypadkowo – odbyła się akurat pierwszego dnia wiosny. Oprócz prezesa Kolei Sląskich Wojciecha Dingesa w spotkaniu brali udział również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego – honorowy patronat nad Rokiem Kultury objął bowiem marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Patronat medialny nad całością przedsięwzięcia sprawuje Radio eM, które podczas briefingu reprezentował redaktor naczelny ks. Rafał Skitek.

Kultura to ogromny atut województwa śląskiego, dlatego przyjąłem honorowy patronat nad Rokiem Kultury w Kolejach Śląskich. Obecny rok jest czasem szczególnym, w którym rozpoczynamy obchody setnej rocznicy wybuchu Powstań Śląskich, dlatego tak ważne jest dotarcie z tą informacją do jak najszerszego grona odbiorców. Poprzez tę akcję chcemy także zachęcić mieszkańców regionu, by włączyli się w nurt wydarzeń kulturalnych i być może sami inspirowali kolejne – podkreśla Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Śląskość jest w centrum polskości. Nasza kultura jest w czołówce polskiej i światowej kultury. To jest to, co chcemy nieść dalej i pokazywać szerzej – dodaje Michał Woś, członek Zarządu województwa śląskiego.

Całość projektu będzie podzielona na pięć sekcji tematycznych. Znajdą się wśród nich: historia, sztuka, literatura, muzyka i teatr. Dzięki temu wachlarz proponowanych atrakcji będzie na tyle szeroki, by niemal każdy znalazł w ofercie coś zgodnego z własnym gustem. Plan Roku Kultury został też w miarę możliwości dostosowany do istotnych wydarzeń kulturalnych w naszym województwie. Wówczas planuje się nie tylko działania promocyjne, ale również uruchamianie dodatkowych pociągów. Tego typu kroki będą towarzyszyć przede wszystkim wydarzeniom muzycznym, jako tym, które skupiają duże grono odbiorców – dzięki temu zamiast jechać na koncert własnym autem, będzie można wybrać transport publiczny. Nie będą to jednak jedyne okazje, by skorzystać z dodatkowych pociągów – specjalne połączenia pojawią się bowiem również przy okazji takich wydarzeń jak np. Noc Muzeów czy Metropolitalna Noc Teatrów. Oczywiście podobnie jak w ubiegłych latach, tak i tym razem Koleje Śląskie aktywnie włączą się w Industriadę.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Część Roku Kultury związana z historią w znacznej mierze zostanie poświęcona Powstaniom Śląskim. W tym zakresie Koleje Śląskie podejmą współpracę m.in. z Muzeum Powstań Śląskich i Muzeum Śląskim. W nawiązaniu do tradycji Górnego Śląska nie zabraknie również elementów związanych z Barbórką. W planach jest także kontynuowanie akcji Kolej na Muzea, dzięki której z biletem Kś można taniej zwiedzać muzea i galerie biorące udział w projekcie.

Sporo ciekawostek czeka też na miłośników literatury. Będą to m.in. odczyty fragmentów książek na pokładach pociągów, wycieczki „tropem literatury” oraz konkursy z nagrodami, dzięki którym będzie można poszerzyć swoją domową bibliotekę. Przewoźnik chce by ich pociągi mogłyby się stać miejscem do kultywowania idei bookcrossingu. Dodatkowo w kalendarzu nie zabraknie rzecz jasna miejsca dla Śląskich Targów Książki.

Część atrakcji będzie zapowiadana odpowiednio wcześniej, na przykład na stronie internetowej KŚ. Część natomiast pozostawić w formie niespodzianki, tak aby zaskoczyć podróżnych jakimś ciekawym koncertem, wystąpieniem aktorskim czy innym tego typu przedsięwzięciem. Do współpracy zaproszonych zostało wiele różnego rodzaju placówek kulturalnych, jak biblioteki, teatry, muzea, uczelnie czy organizatorzy muzyczni. Koleje Śląskie nie zamykają się przy tym na kolejnych partnerów, które są otwarte na współpracę w ramach różnego rodzaju inicjatyw.

Całość Roku Kultury potrwa aż do grudnia, więc z pewnością w trakcie jego trwania dojdą jeszcze kolejne pomysły.

2 komentarze

  1. Trochę to pomysł zaczerpnięty z IC gdzie kiedy jest narodowe czytanie to ktoś wygłasza fragment słynnej opowieści. Po co to komu dziś , sami podróżni nie którzy potrzebują lekcji kultury ale osobistej. Po za tym gdy tylko jest masowa impreza na Śląsku jak np. Sylwester to nie ma dodatkowych pociągów po Żywiec czy Bielsko Białą i Częstochowę, tylko po Tychy, Gliwice, Zawiercie. Ja bardziej stawiał bym na rok turystyki po to aby długie weekendy odciążyć kurorty i słynne miejscowości od korków, polegający na tym aby np. wyjazdy do Wisły był częstsze w godzinach tzw. po śniadaniowych a powroty pod wieczór z odstępem godzinnym.

    1. O to to! Poprzednie akcje wydatnie zwiększały atrakcyjność oferty przewozowej. Głównie w kwestii cen biletów ale jednak. Ta akcja wygląda na stricte marketingową

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *