W kolejowym mikroświecie

W sobotę i niedzielę siedziba Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu po raz kolejny stała się mekką miłośników kolejowego modelarstwa. Odbyła się tam impreza Kolej w Miniaturze, podczas której modelarze z kraju i zza granicy zaprezentowali efekty swoich umiejętności i pasji do kolei w wydaniu mikro.


Tu nie ma co pisać, że coś się odbyło. Żeby wiedzieć o co chodzi, to trzeba przyjść. Zobaczyć. Efekty ludzkiej pasji, zaangażowania. Pewno kilkunastu zarwanych nocy. Wszystko po to, by potem przez dwa dni to wszystko dzwoniło, świeciło, migało, a co najważniejsze, jeździło. Jak wysiądzie się z pociągu na dworcu Sosnowiec Główny, to już kilka minut wkracza się mikroświat kolejowy modeli wszelakich. Makiet najnowszego typu taboru, ale także tego, którego na torach już nie zobaczymy. Wszystkie te pociągi jeżdżą przez stworzone na te potrzeby miasta, funkcjonuje normalny rozkład jazdy, Jednym słowem pasjonujące. Można godzinami stać. I patrzeć. I podziwiać.

Dodajmy, że festiwal został zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Katowicach, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu i tamtejszy Urząd Miejski. Partnerem szczególnym były Koleje Śląskie, bo jak napisano na stronie organizatorów – To z ich inspiracji, dla pasażerów, miłośników rodzimego transportu kolejowego realizowanego przez Koleje Śląskie festiwal ten jest organizowany. Miejsce imprezy w sobotę i niedzielę odwiedziło bardzo wiele osób o bardzo zróżnicowanym przekroju wiekowym. Każdy znalazł cos dla siebie, a czasem by to znaleźć i przeżyć kilka fascynujących chwil, tak jak w przypadku przejażdżki symulatorem kolejowym, jeszcze trzeba była kilkanaście minut spędzić w „poczekalni”, czyli, banalnie rzecz ujmując, w kolejce, by w końcu zasiąść za sterami wirtualnej lokomotywy.

Wiemy, że w tym roku na naszym terenie odbędzie się jeszcze kilka podobnych imprez. Na pewno będziemy na każdej z nich. Bo grzechem byłoby coś takiego przegapić.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *