Startują prace w Dąbrowie Górniczej

W najbliższy weekend, 9 i 10 marca, rozpoczną się prace modernizacyjne torowiska tramwajowego wzdłuż ulicy Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej. Przez dwa dni nie pojadą tamtędy tramwaje, które wrócą na trasę od poniedziałku, kursując w systemie mijankowym.


Po tym, jak w ostatni weekend lutego rozpoczęły się prace na ul. Będzińskiej w Sosnowcu, w najbliższy weekend ruszą roboty w kolejnym mieście – tym razem w Dąbrowie Górniczej. Tu modernizowana będzie linia wzdłuż ul. Kasprzaka, a prace rozpoczną się od zabudowy rozjazdów technologicznych. – Prace prowadzone będą od samego początku jednocześnie na dwóch zakresach: od ronda Budowniczych Huty Katowice do okolic skrzyżowania z ul. Młodych oraz od przystanku Gołonóg Laski do przejazdu drogowo torowego przez ul. Kasprzaka w Tworzniu. Pozostałe odcinki będą realizowane w drugim i trzecim etapie prac – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

W związku z powyższym od godz. 6:00 w sobotę 9 marca do godz. 4:00 w poniedziałek 11 marca zmieni się czasowo organizacja ruchu tramwajowego:

  • tramwaje linii nr 21 będą kursować w relacji: Będzin Cmentarz Komunalny – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy,
  • tramwaje linii nr 22 będą kursować w relacji: Czeladź pętla – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy,
  • kursowanie linii nr 42 zostanie zawieszone,
  • uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza oznaczona jako T-21, kursującą w relacji: Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy – Tworzeń Huta Katowice, obsługująca przystanki autobusowe (lub tymczasowe na wysokości tramwajowych).

Od poniedziałku, tramwaje wrócą na swoje stałe trasy, jednak wzdłuż ul. Kasprzaka będą kursować na dwóch fragmentach, w systemie mijankowym, po jednym torze. W miejscach wyłączonych z ruchu tramwajowego wykonawca przystąpi do prac przy demontażu torowiska. Cały zakres inwestycji obejmuje m.in.: wymianę podbudowy torowiska, budowę odwodnienia torowiska, przebudowę i zabezpieczenie sieci uzbrojenia podziemnego, przebudowę sieci trakcyjnej, ułożenie nowej nawierzchni torowej oraz przebudowę peronów przystankowych.

Inwestycję, wartą ponad 51 mln zł netto, zrealizuje Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych TOR-KRAK Sp. z o.o., wybrane w drodze postępowania przetargowego. Zadanie pn. „Przebudowa torowiska tramwajowego wydzielonego w ciągu ul. Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej od skrzyżowania ul. Piłsudskiego i ul. Kasprzaka do skrzyżowania ul. Kasprzaka i ul. Zaplecze” jest elementem „Zintegrowanego Projektu modernizacji
i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego – etap I” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie UE 2014-2020.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *