Wiertnice sprawdzą grunt

Geolodzy PKP PLK za około 2 mln złotych zyskają dwie nowe wiertnice. Za pomocą specjalistycznego sprzętu pracownicy sprawdzą warunki gruntowo-wodne na terenach przyszłych inwestycji. Badania wykonane na głębokości do 20 m pozwolą określić zakres robót już na etapie przygotowania projektu.


PKP PLK podpisały 28 lutego umowę o wartości 1,8 mln zł. na zakup dwóch wiertnic geologicznych. Pojazdy na gąsienicach będą wyposażone m.in. w wiertła pracujące do 20 metrów, miernik do pomiaru głębokości wody i gęstości gruntu. Specjalistyczne sprzęty badawcze trafią na wiosnę do pracowników PLK we Wrocławiu i Krakowie.

Wiertnice prace rozpoczną na śląskim odcinku Węglówki – na linii kolejowej Chorzów Batory-Tczew (131). Pojazdy dostarczy firma Bipromasz Sp. z o.o. sp. k.

Specjalistyczne pojazdy, to duże ułatwienie dla geologów PLK. Do tej pory prace prowadzone były ręcznie. Geolodzy osiągali maksymalnie 5 metrów głębokości. Lepsze parametry i możliwości pojazdów pozwolą na odwierty do 20 metrów. Dokładne pomiary dadzą większą wiedzę o stanie podtorza linii kolejowej i podłoża obiektów inżynieryjnych np. mostów, wiaduktów, tuneli. Takie badania pozwolą na lepsze przygotowanie projektu inwestycji, określenie dokładnego zakresu prac, a to przełoży się na szybszą realizację robót i lepszą jakość inwestycji.

Wiertnice geologiczne wspomogą także prace mobilnych laboratoriów. PKP PLK korzystają z nich już od kilku lat. W ubiegłym roku laboranci wykonali około 5 tys. badań na prowadzonych inwestycjach. Laboratoria mobilne wzmacniają prowadzony przez PLK monitoring jakości inwestycji.

Fot. PKP PLK

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *