Plakaciarze i latarnicy

Podobno kolej to ileś tam naczyń połączonych ze sobą w jedną całość. Jeśli chodzi o jakość i przekaz informacji dla pasażera to na pewno nie.


Pewno pisaliśmy już i my, pisali też i inni. Ale dla nas w dalszym ciągu niezrozumiała jest sytuacja gdy mnogość blaszano-szklanych tablic informacyjnych wystawianych na peronach przez zarządcę infrastruktury nie jest wystarczająca do tego, by znalazło się tam miejsce dla przewoźników, którzy mogliby zaprezentować swoją ofertę. Zasada jest prosta. Jeśli masz coś do ogłoszenia, nawet istotnego, a nie jesteś od nas? Nic z tego. Kasa, misiowie, kasa. Nawet kosztem spotykanych na wielu peronach pustych gablot.

Trochę to tworzy hipotetyczną sytuację, że gdyby całą powierzchnię sklepu właściciel udekorował informacją co za ile można tu kupić, ale towary od różnych producentów, czyli to, po co ludzie naprawdę przychodzą na zakupy, trywialnie rzecz ujmując, wywalił na przedsklepowy parking do jakiś niezbyt komfortowych straganów. W środku znalazłaby się jedynie informacja co przed sklepem można kupić. Głupie? Oczywiście. Ale na kolei działa.

Niestety, podróżni są jednak zdani na ofertę zarządcy, bo pociąg tego czy innego przewoźnika nie może zajechać na przydworcowy parking. Tu wyboru brak. Musi wjechać na peron i koniec. Pamiętamy sytuację z Goczałkowic, gdy jeden z przyszłych podróżnych po 10-minutowym studiowaniu żółtych tablic z plakatami z rozkładem jazdy stwierdził, że dalej nic nie wie. Bo nie tego szuka. Zaprosiliśmy człowieka przed białą planszę Kolei Śląskich, powieszoną oczywiście gdzieś na uboczu peronu. Tam zerknął na schemat i stwierdził, że nie interesują go kolejne stacje, ale wybierając się do Ustronia chciał zobaczyć jakie miejscowości leżą w pobliżu. Bo to go najbardziej interesowało. Nie twierdzimy, że rozkład jazdy nie jest istotny, ale mapka sytuacyjna stworzona przez przewoźnika z pewnością nie raz i nie dwa pomogłaby rozwiązać powstałe wątpliwości. No i cena przejazdu, bo to też czasem ma kapitalne znaczenie przy podjęciu decyzji  podróży koleją.

Nie będziemy już wracać to historii sprzed kilkunastu miesięcy gdy Katowice Piotrowice „otablicowano” grubo ponad zdrowy rozsądek. Potem część z nich ściągnięto, lecz dalej można tam odnotować tablicowy zawrót głowy. Może się wydawać, że w takiej hurtowni szkła i blachy znajdzie się miejsce dla informacji przewoźników o liniach, które obsługują, czy o taryfach u nich obowiązujących. Nic z tego. Koleje Śląskie i Przewozy Regionalne musiały się zadowolić miejscem na latarniach, do których tablice zostały przymocowane plastikowymi skoblami. Nie jesteśmy fachowcami od estetyki, ale te „dekoracje” budzą nawet naszą irytację.

Biznes, kasa. Magiczne słowa, które u wielu powodują ciarki czy nawet ekstazę. Nie kwestionujemy praw rynku, wszak sami w nich żyjemy. Ale z tego, co wiemy, to właścicielem linii kolejowych jest nasze państwo a wszelkie kolejowe spółki, których i tak jest jeszcze za dużo, pełnią tylko rolę zarządcy nad tym mieniem. Na wysokość dotacji też już chyba opiekunowie infrastruktury nie mogą narzekać, więc próba uzyskania paru groszy od przewoźników za powieszenie jednej kartki z mapą czy taryfą jest, delikatnie rzecz ujmując, nieetyczna.

3 komentarze

  1. W polskim kolejnictwie nikt brakuje kogoś MYŚLĄCEGO, jakby taki tak pracował, wpadłby na to że z reklam, wynajmu mozna trzepać „gruby hajs”

  2. Tu trzeba by bylo ustawę zmienić na taka ze zarzadaca powinien za drobną oplata przewoznikom pasażerskim kursujacym po danych liniach udostępnić tablice ogłoszeniowe a nie za góry złota lub w cale . Albo niech przewoźnicy wydzierżawienia sobie z PLK grunt o powierzchni dwuch słupków stojących i na nich powieszą tablice w której mogą dawać informacje ze PLK to pies ogrodnika itp.

  3. PLK ma w nosie prawa rynku, jest monopolistą i w obszarze infrastruktury przystankowej odwala przysłowiowa pańszczyznę, czyli plan minimum. Niestety nawet „dobra zmiana” nie jest w stanie zreformować tej struktury i w efekcie mamy to co mamy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *