Ciągle jest dobrze

Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, w styczniu bieżącego roku o ponad półtora miliona wzrosła liczba pasażerów kolei w porównaniu do pierwszego miesiąca roku 2018. Wzrosty zanotowała większość przewoźników. Jednak pasażerowie podróżowali na krótszych odległościach.


Rok 2019 rozpoczął się od znaczącego wzrostu liczby pasażerów w porównaniu ze styczniem 2018 r. W styczniu z usług kolei skorzystało blisko 26,6 mln pasażerów. To o blisko 6,1% więcej niż rok wcześniej. W mniejszym stopniu (o 3,6%) wzrosła praca przewozowa, której wartość wyniosła 1,6 mld pasażerokilometrów. Praca eksploatacyjna wyniosła 14,4 mln pociągokilometrów i była wyższa o 0,9%.

Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 61 km i była niższa o 2,4% niż w styczniu 2018 r.
Wzrost liczby pasażerów odnotowało 10 przewoźników, łącznie o ponad 1,5 mln pasażerów. Niższe wyniki miało za to jedynie 3 przewoźników.

Koleje Śląskie, nasz regionalny przewoźnik, odnotowały wynik 5,76 procent w udziale krajowych przewozów pasażerskich. To o 0,34 procenta więcej niż w styczniu 2018 roku. Interpretację tego rezultatu pozostawiamy bez komentarza…

Szczegółowe informacje na temat statystyki przewozów towarowych znajdują się na stronie UTK, w dziale Statystyka Przewozów Pasażerskich

 

One comment

  1. To dobrze, że jest taki trend. Szkoda tylko, że w pewnych działaniach np. PLK, konkretnie jej pracowników widać powrót do niedbalstwa. Dwa przykłady, jeden z wczoraj godz. 15:50 na dworcu w Bielsku-Białej stoi Pendolino do Gdyni co widać z informacji na tablicach peronowych, a z głośnika zapowiedź że pociąg IC Premium relacji Bielsko- Biała – Warszawa Wsch. odjedzie …. powtórzona 2 razy. Na szczęście zapowiadająca połapała się i po chwili zapowiedź sprostowała.
    Drugi przykład z dzisiaj rano godz. 06:14, przystanek Bielsko-Biała Lipnik (gdzie świetlne tablice informacyjne nadal nie działają -Jasnogórski Lipnik) z megafonu słychać „Uwaga wjedzie pociąg bez zatrzymania proszę zachować ostrożność itd. Faktycznie wjechał pociąg planowy KŚ do Katowic, który się zatrzymał. Starych wyjadaczy kolejowych to nie zdziwi, ale ktoś kto z kolei korzysta od wielkiego dzwonu powie co tu jest grane ?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *