Nie ma ferii, a dalej jeżdżą…

Choć skończyła się akcja Kolej Na Ferie to nie można powiedzieć, że podróżnych w weekend na najbardziej popularnych turystycznych szlakach ubyło. Choć pogoda była nieszczególna, to frekwencja na liniach S5 (Katowice – Zwardoń) i S6 (Katowice – Wisła Głębce) była całkiem przyzwoita.


Już w sobotę, gdy jechaliśmy w kierunku Żywca i dalej Zwardonia zaskoczył nas praktycznie brak wolnych miejsc w jednostce typu EN76 już na kilka minut przed odjazdem z Katowic. Do wspomnianego docelowego Zwardonia, choć sami tam nie dotarliśmy, odnotowaliśmy jedną wycieczkę i kilkunastu podróżnych „luzem”. Oczywiście, najtłoczniej w jednostce było od stacji początkowej do Bielska-Białej. Potem sukcesywnie ludzie zaczęli wysiadać, a ostatni ci, którzy korzystają z pociągu jako środka dotarcia do domu z pracy czy szkoły, wysiedli w Soli. Ale, jak było wyżej, do stacji końcowej, choć chyba było już za późno na wymarsz w góry, sporo osób jeszcze dojechało.

W niedzielę już w godzinach południowych dużym wzięciem cieszyły się pociągi linii S5 na odcinku Bielsko-Biała – Katowice. W Pszczynie zaczynało już w czteroczłonowym elfie brakować miejsc siedzących. I tak w całkiem sporej gromadzie ludzkiej dotarliśmy do Katowic. Przez ostatnie tygodnie sporo się najeździliśmy linią S5. I to w całym 113-kilometrowym wymiarze od Katowic do Zwardonia. Jeździliśmy, rano, wieczór, we dnie i w nocy. I mamy bardzo ciekawe spostrzeżenia, które sukcesywnie będziemy prezentować na naszych łamach.

Mieliśmy też okazję się przejechać pociągiem w kierunku Wisły. I tam też osób, przede wszystkim z plecakami i w odzieniu świadczącym o zamiarze zdobywania okolicznych szczytów, nie brakowało. Podobnie w kierunku powrotnym. Warto tu pamiętać też o jednym. Popołudniowe Czantorie czy Rachowce to także połączenia zabierające także do stolicy województwa głównie studentów, choć także osoby pracujące gdzieś dalej od miejsca zamieszkania, które stanowią istotną część frekwencji na tych przyspieszonych relacjach. I dlatego mają one nie tylko turystyczną wartość…

ppz: Wczorajszy pociąg linii S6 Katowice – Wisła Głębce w Goczałkowicach-Zdroju. Jednostka EN76-006.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *