Nowy tabor dla Lotos Kolej

NEWAG dostarczy dwie lokomotywy czteroosiowe Griffin oraz trzy lokomotywy sześcioosiowe Dragon 2 w ramach umowy podpisanej ze spółką LOTOS Kolej. Umowa warta jest ponad 80 mln zł. Będą to kolejne lokomotywy nowosądeckiego producenta, który zasilą flotę LOTOS Kolej.


Pięć lokomotyw elektrycznych zostanie dostarczonych spółce LOTOS Kolej przez firmę NEWAG S.A. Zgodnie z umową, producent dostarczy dwie lokomotywy czteroosiowe Griffin oraz trzy lokomotywy sześcioosiowe Dragon 2. Ponadto spółka będzie świadczyła usługi serwisowe przez siedem lat. Warto przypomnieć, że spółka LOTOS Kolej posiada już w swojej flocie pięć lokomotyw typu Dragon pierwszej generacji.

Lokomotywa Dragon 2 to pierwsza w Europie sześcioosiowa lokomotywa elektryczna, w pełni zgodna z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI 2014), wyposażona w ETCS poziomu 2. Jest zaprojektowana do prowadzenia ciężkich składów towarowych, wykorzystuje najnowocześniejsze, niezawodne technologie oraz zapewnia wysoki komfort pracy maszynisty. Głównym atutem Dragona 2 jest bardzo wysoka siła pociągowa, która umożliwia prowadzenie ciężkich składów towarowych.

Z kolei Griffin to czteroosiowa lokomotywa elektryczna, przeznaczona do przewozu składów towarowych i osobowych, wyposażona w ETCS poziomu 2. Modułowa konstrukcja lokomotywy Griffin pozwala na dostosowanie jej do specyficznych potrzeb poszczególnych przewoźników. Lokomotywy Griffin mogą być przeznaczone do prowadzania składów towarowych o masie do 3200 ton z prędkością do 160 km/h oraz pociągów pasażerskich.

Pozyskanie pięciu lokomotyw produkcji firmy NEWAG, Griffin oraz Dragon 2, pozwoli jeszcze efektywniej wykorzystać potencjał przewozowy LOTOS Kolej. Powiększając możliwości taborowe, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, zarówno spółek Grupy Kapitałowej LOTOS, jak i podmiotów zewnętrznych, którzy cenią sobie współpracę z LOTOS Kolej. Nowoczesne lokomotywy polskiej produkcji pozwolą poszerzyć ofertę spółki i wpłyną na obniżenie kosztów operacyjnych – dodaje Jaromir Falandysz, wiceprezes Zarządu LOTOS Kolej.

Przekazanie lokomotyw będzie następowało według uzgodnionego harmonogramu. Pierwsze trzy lokomotywy wyruszą do spółki LOTOS Kolej jeszcze w lutym. Dostawa kolejnych ma zakończyć się najpóźniej w maju. NEWAG S.A. udziela gwarancji jakości na okres 24 miesięcy.

Wartość umowy wynosi ponad 80 mln zł netto, na co składa się łączna cena sprzedaży oraz szacunkowe wynagrodzenie za wykonane usługi serwisowe rozliczane proporcjonalnie do ich świadczenia.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *