Jasnogórska promocja w Lipniku

Nie wiemy, czy w zgodzie z przysłowiem, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Wiemy natomiast, że wszystkie pociągi odjeżdżające w kierunku północnym z przystanku Bielsko Biała Lipnik jadą do… Częstochowy. Tak przynajmniej od dłuższego czasu informuje tamtejszy wyświetlacz peronowy. 


Specyficzne „bielskie” wyświetlacze peronowe zostały zamontowane już dawno temu i spotkały się z akceptacją pasażerów. Można je spotkać na wszystkich stacjach i przystankach osobowych od Bielska Białej Lipnik poczynając, na Łodygowicach kończąc. Co ciekawe, przetrwały one nawet tak trudną próbę czasu jak ubiegłoroczny remont peronów. Choć usunięto wszystko co do tego czasu stanowiło infrastrukturę peronową, to charakterystyczne wyświetlacze zostały i dalej informują o odjazdach pociągów.

Dlatego chcemy zwrócić uwagę, że gdzieś od połowy stycznia, w Lipniku, na peronie w kierunku głównego bielskiego dworca i dalej w stronę Katowic, przez cały czas wyświetlony jest napis „Częstochowa”. Powiedzmy sobie szczerze. Większość korzystających z tego przystanku doskonale wie, że pod Jasną Górę to stamtąd połączeń praktycznie nie ma, a zdecydowana większość to relacje do Katowic. Wyświetlacz każdego dnia mówi prawdę tylko o godzinie 14.02, gdy odjeżdża stąd Soła, pociąg Kolei Śląskich nr 40110, relacji Żywiec – Częstochowa. To jedyne w dobie bezpośrednie połączenie Lipnika z Częstochową.

4 komentarze

 1. Należałoby zapytać w ZLK Sosnowiec, który jest zarządcą tutejszej infrastruktury, czy ta nieczynność bądź co bądź dobrze sprawującego się systemu informacji wizualnej to już na stałe czy czasowo z jakimś choć przybliżonym terminem planowanego powrotu do sprawności.

 2. Od Bielska-Białej Lipnika, redaktorzy więcej staranności językowej! Bielsko-Biała zawsze z łącznikiem, odmieniamy wszystkie człony nazwy stacji czy nazwy miasta z dzielnicą.

  1. Podobnie, częsty błąd językowy jest: pociąg do Wisły Głębce, a pownno być: pociąg do Wisły Głębiec, ewentualnie pociąg do stacji Wisła Głębce.

   Tak samo, jak pociąg do Katowic Ligoty (wyraz Głębce sie odmienia, tak samo, jak wyraz Ligota też się odmienia).

   Do Bielska-Białej, do Czechowic-Dziedzic, do Kędzierzyna-Koźla, do Frydku-Mistku, do Skarżyska-Kamiennej, do Brzozowic-Kamienia, do Sitkówki-Nowin, do Konstancina-Jeziornej.

   Podobnie: do Białegostoku, do Krasnegostawu.

   Ale dla porównania: do Budpesztu – choć nie spotkałem się z formą, aby ktoś mówił lub pisał w języku polskim: do Budy-Pesztu.

 3. Daleko szukać przykładów.
  Proszę zerknąć do liniowego rozkładu jazdy.
  Już wiele razy zgłaszałam, że miejscowość Żarki-Letnisko pisze się z myślnikiem to jest nazwa pełna miejscowości. Nikt na to nie zwraca uwagi analfabetyzm w pełni. Dodatkowo na wyświetlaczach w pociągu
  napis: żarki-letnisko lub Żarki-letnisko małe litery i tez nikt tego nie skoryguje. WSTYD.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *