Pociągiem od południa strony

Nasz kolega Przemysław Brych dobrze znany na Facebooku jako Konduktor KŚ ostatnio przeniósł się na Dolny Śląsk. Na chwilkę, celem zwiedzania, oczywiście koleją. Drogę powrotną na Górny Śląsk obrał przez naszego południowego sąsiada i wygląda na to, że bardziej się to opłacało.


Będąc ostatnio na Dolnym Śląsku przekonałem się, że praca na kolei to jednak niełatwa sztuka jeżeli chodzi o znajomość ofert przewoźników. Celem mojej wycieczki była Świdnica i Kłodzko, a następnie przez Czechy chciałem dojechać do Polski. O ile jazda przez Polskę nie była problemem o tyle problem pojawił się w niedzielę w Kłodzku.
Razem z żoną nie zaopatrzyliśmy się wcześniej w czeską walutę, a więc widno wycieczki przez Czechy oddalało się, bo co z tego, że nawet za przejściówkę za polską walutę dojechalibyśmy do Lichkova skoro dalej już za złotówki nic nie kupimy, a jadąc godzinę później nasz plan podróży pójdzie do kosza.

Ostatnią nadzieją był kolega, którego zapytałem czy jest możliwość płacenia kartą u naszych południowych sąsiadków na co dostałem odpowiedź „tylko u niektórych”, a skracając „w moim nie”. Jednak ten sam kolega podpowiedział mi, aby zakupić bilet KD+Czechy za 19 zł od osoby… Bilet jest biletem sieciowym wydawanym do biletu, który wystawia się do stacji granicznej. Naszą było Międzylesie, ale można też jechać przez Jakuszyce czy Lubawkę. Następnie ten sam bilet uprawnia nas do niczym nieograniczonych podróży pociągami Kolei Czeskich na obszarze północnych Czech od zachodu aż po wschód. Link do mapki TUTAJ.
Należy jedynie pamiętać, że przy przejeździe pociągiem SuperCity musimy dokupić miejscówkę, a to możemy zrobić na stacji podczas przesiadki lub przez internet.

Tekst: Przemysław Brych
Fot.: Przemysław Brych

One comment

  1. Ta oferta jest pochodną oferty Przewozów Regionalnych o zbliżonej nazwie, która od września (jak pamięć nie zawodzi) już niestety nie istnieje. Koleje Śląskie na podstawie biletu do stacji granicznej umożliwiają wprawdzie bezpłatną podróż po czeskiej stronie, ale w ograniczonym zakresie, a wyjazd poza województwo śląsko-morawskie już kosztuje więcej. Reasumując: z Lichkova – Ceskeho Tesina dojedziesz za 19 zł, ale z C.T. do Lichkova już nie…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *