Bezpłatnie autobusem po Jastrzębiu-Zdroju

Trwają problemy komunikacyjne na liniach obsługiwanych przez PKM Jastrzębie. W związku z tym prezydent Jastrzębia-Zdroju zdecydowała się wprowadzić BKM na terenie miasta. Bezpłatna komunikacja obowiązywać będzie do 24 lutego.


Bezpłatna Komunikacja Miejska na terenie Jastrzębia-Zdroju obowiązywać będzie wszystkich pasażerów bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Bez biletu można podróżować wszystkimi liniami MZK do końca ferii. Taką decyzję podjęła Anna Hetman, prezydent Jastrzębia-Zdroju w sytuacji, gdy bez zakłóceń funkcjonuje nieco ponad połowa komunikacji na terenie miasta.

Wiem, że to nie zrekompensuje wszystkich trudności, ale zapewniam, że w tym czasie pracujemy intensywnie nad przywróceniem połączeń autobusowych w stu procentach. Proszę o cierpliwość i zrozumienie – mówi Anna Hetman.

Warto podkreślić, że komunikacja bezpłatna obowiązuje tylko na terenie miasta Jastrzębie-Zdrój, a więc jadąc do Pawłowic, Mszany czy Żor, poza granicami Jastrzębia, należy posiadać ważny bilet. Podobnie sytuacja wygląda z ekspresową linią E-3 (Jastrzębie – Wodzisław – Rybnik). Niewykluczone, że bezpłatna komunikacja zostanie wprowadzona tymczasowo na terenie innych gmin. Konkretne decyzje jednak jeszcze nie zapadły.

Pasażerowie, którzy posiadają bilet i czują się poszkodowani mogą wnioskować o zwrot kosztów.

Osoby, które posiadają bilet miesięczny, dwutygodniowy czy tygodniowy i czują się poszkodowane mogą wysłać do MZK wniosek o zwrot kosztów za brak możliwości korzystania z komunikacji mimo wykupienia biletu. Taki wniosek najlepiej złożyć po okresie obowiązywania biletu okresowego z określeniem w jakim okresie korzystanie z niego nie było możliwe z powodu problemów na liniach MZK.

Poza tym, osoby zmuszone do korzystania z taksówki, gdy autobus na przystanku się nie pojawił, mogą wystąpić do przewoźnika (także za pośrednictwem MZK) o zwrot kosztów. Należy przedstawić paragon wystawiony przez taksówkarza oraz kurs i datę kiedy nie był on zrealizowany.

Przypomnijmy, że problemy komunikacyjne wystąpiły z powodu fali L4 na które poszła część kierowców spółki po ogłoszeniu decyzji o likwidacji Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej z Jastrzębia-Zdrój.

Fot. MZK Jastrzębie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *