Mosty i wiadukty do kontroli

PKP PLK podpisały umowę za 4,8 mln zł na zakup maszyny jeżdżącej po torach i drogach z koszem na wysięgniku. Pojazd będzie wykorzystany do przeglądu ponad sześciu tysięcy obiektów PLK. To kolejny zakup z unijnego projektu POIiŚ wartego ćwierć miliarda zł.Zakupiony za 4,8 mln zł specjalistyczny pojazd zapewni lepsze badania techniczne dużych obiektów, np. mostów na Wiśle w Toruniu, Grudziądzu czy Dęblinie. Zastosowanie wysięgnika z koszem o zasięgu około 16 metrów umożliwi przeglądy trudno dostępnych miejsc na około 6400 obiektach. Pojazd będzie jeździł po torach i drogach, co umożliwi sprawne dotarcie do wszystkich miejsc. Maszynę do przeglądu mostów dostarczy Copma Polska Sp. z o.o. Odbiór planowany jest na koniec roku. 

– Inwestycje w sprzęt, zwiększający poziom bezpieczeństwa na torach, to jedno z działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zarządcy infrastruktury, które gwarantują sprawne kursowanie pociągów na sieci kolejowej. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

– Nowy, dwudrogowy pojazd do kontroli mostów i obiektów inżynieryjnych to kolejna inwestycja PLK dla poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego i sprawnego kursowania pociągów. Za 250 mln zł w ramach unijnego projektu „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego” spółka zakupiła 47 specjalistycznych pojazdów, które wzmocniły kolejowe zespoły techniczne na terenie całego kraju – powiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich linii Kolejowych S.A.

PLK wykorzystuje już 6 nowych wózków z napędem spalinowym, które zapewniają sprawny przewóz materiałów i specjalistycznego sprzętu do prac interwencyjnych na liniach kolejowych. Pojazdami dysponują zespoły techniczne m.in. na Śląsku, Mazowszu i na Lubelszczyźnie.

 

Zakup 36 wózków motorowych umożliwi szybsze prowadzenie prac interwencyjnych i usuwanie usterek na sieci kolejowej. Nowe wózki jeżdżą nawet 100 km/h. Pojazdy posiadają żuraw do wyładunku i mogą odśnieżać tory. Ponadto, dzięki dodatkowym urządzeniom bezpieczeństwa drezyną kierują nie dwie lecz jedna osoba. 6 takich nowoczesnych wózków motorowych wzmocniło już zespoły techniczne w Bydgoszczy, Łodzi, Wałbrzychu, Krakowie, Gdyni i Poznaniu. Następne 15 pojazdów zasili w tym roku zakłady m.in. w Białymstoku i Rzeszowie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kupiły także dwie wysokowydajne podbijarki torowe i jedna rozjazdową. Nowe maszyny regulują położenie torów i rozjazdów, aby pociągi mogły jeździć szybko i bezpiecznie. Istotnym efektem ich pracy jest możliwość przywrócenia ruchu z prędkością rozkładową zaraz po podbiciu toru, bez wprowadzania czasowych ograniczeń prędkości.

Fot. PKP PLK

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *