Zapłać kartą w ZTM

Startuje pilotażowy program płatności kartą w pojazdach Zarządu Transportu Metropolitalnego. W pierwszym etapie bilety w ten sposób będzie można kupić w trzech pojazdach – jednym tramwaju nr 14 oraz dwóch autobusach nr 297


Nie masz ze sobą biletu ani gotówki, a właśnie na przystanek przyjechał tramwaj nr 14 lub autobus nr 297? To już nie będzie problemem, ponieważ w tych pojazdach za bilet zapłacisz kartą płatniczą. W środę (23 stycznia) został uruchomiony pilotażowy program płatności kartą w pojazdach Zarządu Transportu Metropolitalnego. W pierwszym etapie bilety w ten sposób będzie można kupić w trzech pojazdach – jednym tramwaju nr 14 oraz dwóch autobusach nr 297. Od 1 lutego system będzie dostępny we wszystkich pojazdach, kursujących na tych liniach.

Wprowadzamy nowe rozwiązanie, które do pory nie funkcjonowało na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. System przed uruchomieniem został przetestowany i jest gotowy do uruchomienia – zapewnia Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem.

Za pomocą karty płatniczej będzie można kupić bilety strefowo-czasowe normalne i ulgowe (jedno miasto/20 minut za 3 zł; dwa sąsiadujące miasta/40 minut za 3,60 zł; trzy i więcej miast/90 minut za 4,4 zł) oraz bilet na przewóz bagażu i zwierząt (za 3 zł). Bilety ulgowe są odpowiednio 50 proc. tańsze.

Należy pamiętać, że bilety kupione za pomocą karty płatniczej nie uprawniają do przesiadki. Wynika to z faktu, że w trakcie programu pilotażowego, realizowanego wspólnie z Mennicą Polską, kontrolerzy będą dysponować ograniczoną liczbą urządzeń, które pozwolą odczytać zakupiony w ten sposób bilet. W innych pojazdach i na innych liniach nie będzie to jeszcze możliwe.

Zależy nam na tym, by podróżni mieli jak najwięcej możliwości zakupu biletu. W przyszłości chcemy, aby system płatności kartą funkcjonował we wszystkich pojazdach ZTM oraz oczywiście uwzględniał możliwość przesiadek – podkreśla Grzegorz Kwitek.

Równolegle prowadzone są działania, których efektem będzie rozszerzenie systemu ŚKUP o możliwość płatności kartą. Ta funkcjonalność w pierwszej kolejności pojawi się w pojazdach dawnego MZK Tychy. Do końca czerwca br. zainstalowane zostaną czytniki ŚKUP, które pod koniec tego roku będą posiadały dodatkową funkcję obsługi karty płatniczej.

One comment

  1. Kolejny bezsensowny, nieprzemyślany pomysł byłych pracowników KZK GOP zatrudnionych obecnie w ZTM. Jaki jest sens sprzedaży biletów na dwa miasta, a nawet więcej niż dwa miasta w pojazdach obsługujących linię autobusową nr 297 kursującą tylko po Katowicach? Skoro w komunikacie podawanym przez ZTM znajduje się informacja, że bilety te nie uprawniają do przesiadek należy te funkcje od razu wyłączyć i pozostawić dostępne bilety zgodnie z logiką, której tu ewidentnie brakuje. Podobnie jest z tramwajem nr 14. Kursuje tylko po Mysłowicach i Katowicach. Nie wspomnę już o rozmachu tej inwestycji, bo trzeba mieć niesamowite szczęście, żeby trafić na pojazd wyposażony w to cudo. Duch KZK GOP wciąż żywy w ZTM…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *