10 milionów elektrycznych kilometrów na liczniku Solarisów

Wraz z końcem 2018 roku liczba kilometrów pokonanych przez elektryczne autobusy marki Solaris przekroczyła 10 milionów. Do tej liczby przyczynili się również przewoźnicy ze Śląska.


Autobusy elektryczne firmy Solaris przejechały już ponad 10 milionów kilometrów od momentu premiery pierwszego bateryjnego Urbino w 2011 roku. Tak naprawdę jednak przygoda z elektromobilnością producenta zaczęła się już podczas pracy nad pierwszym trolejbusem Solaris Trollino. Ewolucja elektrycznych napędów od napędu trolejbusowego, poprzez hybrydowy, a w końcu napędzany wyłącznie energią pochodzącą z baterii, została zwieńczona uznaniem ekspertów branżowych i nagrodą dla najlepszego autobusu roku 2017 – Bus of the Year.

Wśród użytkowników elektrycznych Solarisów w naszym regionie mamy już trzech przewoźników, którzy postawili na elektromobilność. Liderem w tym zakresie jest Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie, które w swojej flocie posiada aż 23 sztuki autobusów elektrycznych z czego 22 sztuki od Solarisa. Pozostałymi użytkownikami e-busów jest PKM Sosnowiec i PKM Katowice.

Solaris dostarczył lub zebrał już zamówienia na blisko 400 pojazdów elektrycznych, a w roku 2017 uplasował się pod tym względem na pierwszej pozycji w Europie, wypełniając 18% rynku. Paręset elektrycznych Urbino już dziś przemierza drogi 16 państw i 38 europejskich miast. Radzą sobie doskonale zarówno w surowym chłodzie państw Skandynawii, jak i w skąpanej w słońcu Barcelonie. Rekordzistą jeśli chodzi o przebyte kilometry jest 12-metrowy autobus w Jaworznie, który na swoim koncie ma już prawie 250 tysięcy kilometrów. Ładowane pantografowo pojazdy tego operatora potrafią przejechać nawet 12 tysięcy kilometrów w miesiącu.


Fot. PKM Jaworzno

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *