EW51-36 jak nowy

W Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Mińsku Mazowieckim zakończyły się prace konserwatorsko-restauratorskie jedynego zachowanego w Polsce przedwojennego elektrycznego zespołu trakcyjnego E-91 (powojenne oznaczenie EW51-36).


W dniu 9 sierpnia 2018 r. zawarto umowę na wykonanie prac konserwatorsko – restauratorskich zabytkowego taboru kolejowego Elektrycznego Zespołu Trakcyjnego EW51-36. Prace nad obiektem zostały wykonane w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki S.A.

EW51-36 (91000)

W ramach prac zostały wykonane następujące czynności:

– czyszczenie powierzchni, w tym śrutowanie, prace spawalniczo-naprawcze pudeł wagonowych wraz z uzupełnieniem uchwytów, progów i lusterek,
– wykonanie i wstawienie nowych skrzydeł drzwi,
– wstawienie szyb w otwory okienne,
– odbudowa reflektorów,
– odnowienie malatury pudła wraz z odtworzeniem pierwotnego malowania i opisów zewnętrznych (z lat 30-ych),
– konserwacja pantografów.

Prace remontowe były przeprowadzane zgodnie z posiadaną przez Stację Muzeum dokumentacją techniczną i pod nadzorem Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prace konserwatorsko-restauratorskie elektrycznego zespołu trakcyjnego EW51-36 zostały zrealizowane w ramach projektu pn. Stacja Muzeum – Renowacja i konserwacja taboru kolejowego i sfinansowane z dotacji celowej Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Fot. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

3 komentarze

  1. Ale piękny 🙂
    – ciekaw jestem gdzie będę mógł go zobaczyć, bo pewnie jeździć już nie będzie… 🙁

  2. Nic nie piszą o naprawie układu jezdnego. Czy aby nie jest to teraz już tylko samo pudło bez elementów jezdnych (silników, przetwornicy, sprężarek itp)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *