Łabędy do przebudowy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na kwotę ok. 4,9 mln złotych z firmą Systra sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap II: linia E 30 na odcinku Katowice – Chorzów Batory oraz Gliwice Łabędy” w zakresie przebudowy stacji Gliwice Łabędy w ramach projektu pn. „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”. Finansowanie pochodzi z budżetu.


Gliwice Łabędy to ważna śląska stacja, przez którą przebiegają linie: z Katowic do Kędzierzyna Koźla (nr 137) oraz do Pyskowic (nr 135) i dalej do Strzelec Opolskich (linia nr 132). Przez Gliwice Łabędy przebiega międzynarodowy szlak kolejowy E30 łączący Niemcy, Polskę i Ukrainę. Szybsze podróże do Kędzierzyna Koźla i Strzelec Opolskich, dodatkowy przystanek i sprawniejszy przewóz towarów – to efekty, które zamierza dzięki tej inwestycji uzyskać zarządca sieci kolejowej. Podpisano umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej, wartej prawie 5 mln zł. Zakończenie prac projektowych w drugiej połowie 2020 roku.

Dokumentacja określi szczegółowo zakres prac, które obejmą m.in. nowe tory i sieć trakcyjną oraz komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Efektem prac na stacji Gliwice Łabędy ma być podniesienie prędkości pociągów pasażerskich do 160 km/h (na linii 137) oraz do 120 km/h (na linii 135). Pociągi towarowe na trasie Gliwice – Pyskowice i Gliwice – Kędzierzyn Koźle przyspieszą do 120 km/h. W ramach projektu, ze względu na zmianę układu torowego w stacji Gliwice Łabędy oraz przebudowę wiaduktu kolejowego na ulicy Staromiejskiej w Gliwicach, nad którym znajduje się peron nr 1, planuje się rozbiórkę tego peronu i budowę nowego, przesuniętego o ok. 150 metrów w kierunku stacji Taciszów. Z myślą o mieszkańcach gliwickiego Osiedla Kopernika, PLK planują budowę nowego przystanku o roboczej nazwie Gliwice Kopernik w rejonie estakady Jana Heweliusza.

Sprawniejszy przewóz towarów będzie także możliwy dzięki planowanej budowie nowego toru, który połączy stację Gliwice Łabędy ze stacją Gliwice Port. Połączenie umożliwi bezpośredni wjazd od strony stacji Gliwice Łabędy do stacji Gliwice Port z pominięciem stacji Gliwice. Obecnie nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego między tymi stacjami. Zakończenie zadania zaplanowano na sierpień 2020 roku. Roboty budowlane przewidywane są w następnej perspektywie finansowej.

fot. PKP PLK. Na zdjęciu: Fragment wyremontowanych torów kolejowych w okolicach stacji Gliwice Port

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *