Dalej bezpłatnie w Częstochowie

Pilotażowy program darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży z Częstochowy został przedłużony. Pierwsze darmowe przejazdy autobusami i tramwajami MPK w Częstochowie zostały wprowadzone jesienią 2017 roku dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.


Zgodnie z zapowiedziami prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, w drodze zarządzenia przedłużył o kolejny rok funkcjonowanie pilotażowego programu darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży z miasta.

Przypomnijmy, że w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” darmowe przejazdy autobusami i tramwajami MPK w Częstochowie zostały wprowadzone jesienią 2017 roku dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych (bądź wygaszanych gimnazjów). Warunkiem uprawniającym do korzystania z udogodnienia było zameldowanie na terenie Częstochowy i uczęszczanie do jednej z częstochowskich placówek oświatowych.

Z początkiem trwającego roku szkolnego 2018 grupa uprawnionych do korzystania z darmowej komunikacji została rozszerzona o młodzież z Częstochowy uczącą się w szkołach średnich. Statystyki pokazują, że darmowa komunikacja cieszy się ogromną popularnością, a MPK w Częstochowie zyskało dzięki udogodnieniu grono nowych pasażerów. Na podstawie danych opartych m.in. o liczbę wydanych kart i darmowych zasileń możemy wskazać, że liczba uczniów korzystających z darmowej komunikacji w porównaniu do grudnia 2017 r. wzrosła o ponad 5 tysięcy osób. Daje to aktualnie liczbę 12 764 osób korzystających z programu darmowej komunikacji dla dzieci i młodzieży.

Celem, który chcieliśmy osiągnąć wprowadzając program darmowej komunikacji było zachęcenie młodych osób do korzystania z komunikacji miejskiej poprzez ułatwienie dostępu. Liczby pokazują, że cel ten jest osiągany, choć dopiero funkcjonowanie wszystkich ulg przez cały rok kalendarzowy da pełny obraz sytuacji. Mam nadzieję, że dzięki przedłużeniu trwania programu na 2019 rok uda się ten trend utrzymać. Wówczas zwiększamy szanse na to, że komunikacja miejska stanie się atrakcyjną alternatywą dla prywatnych środków lokomocji, a dzięki temu na naszych drogach systematycznie zmniejszać się będzie liczba prywatnych aut. Zyska na tym środowisko. Taka jest jedna z idei programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie”, w ramach którego funkcjonują darmowe przejazdy. Ponadto to oszczędność dla domowych budżetów wielu częstochowskich rodzin – podkreśla prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *