Jeździmy po metropolitalnemu

W nocy z poniedziałku na wtorek, czyli wraz z nastaniem 2019 roku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przejęła organizację komunikacji publicznej na terenie miast należących do związku. Za realizację tego zadania odpowiada jednostka budżetowa Metropolii – Zarząd Transportu Metropolitalnego.


ZTM stał się jedynym organizatorem transportu, łącząc dotychczasowych trzech organizatorów – Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach oraz Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.

– W związku z tym dotychczasowa strona internetowa nie będzie aktualizowana – informuje na swojej stronie KZK GOP. Aktualne rozkłady jazdy oraz wszelkie informacje dotyczące bieżącego funkcjonowania komunikacji znajdują się na stronie www.metropoliaztm.pl.

No to zajrzeliśmy tam pod żądany zawsze w takich wypadkach adres, czyli ROZKŁADY JAZDY . Znaleźliśmy tam niemal pełną (o tym niżej) informację na temat godzin odjazdów autobusów, tramwajów czy trolejbusów czyli wszystkiego poruszającego się obecnie na terenie metropolii, zwanym komunikacją miejską. Moduł przekazu informacji skopiowany na bazie tego, co oferował nam dotąd KZK GOP. Czyli generalnie i nieco kolokwialnie – jest to ogarnięcia. Znaleźliśmy także przekaźnik do adresu rozkładu jazdy pociągów Kolei Śląskich

Interesuje nas jednak jak zostanie rozwiązany konflikt interesów pomiędzy byłymi organizatorami, dotyczący numeracji pewnych linii. By daleko nie szukać. Nie ma w rozkładzie linii autobusowej o numerze 1. A przecież do poniedziałku linie nie mające totalnie nic wspólnego ze sobą o tym samym numerze obsługiwały MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Teraz w dostępnym w sieci rozkładzie w rubryce linie autobusowe linii nr 1 nie ma. A przecież szczególnie ta tyska to dość prestiżowa w metropolii. Co nie znaczy, że tarnogórska gorsza. Sprawiedliwie więc – nie ma żadnej.

Reasumując. Nie sądzimy by dla pasażera to, co zmieniło w nocy z poniedziałku na wtorek było w jakikolwiek sposób odczuwalne, ale dla nowego organizatora kilka rzeczy koniecznych do „wyprostowania” się znajdzie. I liczymy, ze stanie się to jak najszybciej. Czego życzymy, bo cieszyć musi, że w końcu transport zbiorowy w naszym dość dziwnym i skomplikowanym pod tym względzie regionie został po tylu latach ujednolicony.

5 komentarzy

  1. W takim razie bardzo szybko działają, w rozkładzie jazdy już jest rozkład „tyskiej” 1

  2. Akurat 1 w Tarnowskich Górach została zmieniona na 3 jakieś dwa miesiące temu, tak samo pozmieniane zostały pozostałe linie. Jedynie są teraz dwie 2, jedna Tyska i 2 z Siewierza do Myszkowa (ta ostatnia jest nieco skomplikowana, bo organizowana jest przez Myszków a bilety ZTM honorowane są tylko miesięczne). Na upartego można by się jeszcze przyczepić linii 4 i A4, oraz literek Tyskich mikrobusów i linie E-2 (ponieważ tylko Tychy tak oznaczały takie linie mikrobusowe, można by zmienić E-2 na np. 833).

    1. Dwa razy napisałeś przymiotnik ‚tyski’ z wielkiej litery – znaczy to, że zapomniałeś, że w języku polskim przymiotniki do nazw własnych (Tychy) piszemy zawsze z małej litery 🙂 wszystkiego dobrego w nowym roku!

  3. Nic sie nie zmieniło. 146, 155, 147, 230 nadal w odstepach 1-2 min od Rudy na Godule. Potem przez pol godziny nic i kolejna kawalkada ktora nie miesci sie w zatoce na Godula Osiedle. 185, 91 tak samo od Piekar do Bytomia. W odwotnej relacji 91 i 5 minut po nim 148. W praktyce 91 jedzie 5 po planie 6.35 i na plecach jedzie 148 ktorego jestem jedynym pasażerem. Po moim wyjsciu w Brzezinach w busie jest juz tylko kierowca.
    Ale kiedys zapewniał mnie pewien radny z Rudy niejaki „rowerek” Zbigniew D. rozkład jazdy jest ustalany ” w oparciu o badania potoków pasażerskich” . A wiec może tak ma być.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *