PKP PLK: 21 nowych peronów

PKP Polskie Linie Kolejowe podały, że województwie śląskim w bieżącym roku zmodernizowały 21 peronów na 8 stacjach i 3 przystankach. Podróżni wygodniej wsiadają z nowych peronów. Bardziej komfortowy dostęp do pociągów zapewniają m.in, zamontowane windy, pochylnie i ścieżki naprowadzające. Zarządca podkreśla, że w tym okresie zmodernizował osiem stacji w naszym regionie.


Podróżni zyskali lepszą obsługę m.in. na stacjach Jaworzno Szczakowa, Bielsko Biała Leszczyny, Wilkowice Bystra, Rybnik,  Żory. Po przebudowie perony są wyższe, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie z pociągu. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie zapewniają bezpieczne poruszanie się
po peronach także po zmroku. Zamontowane zostały nowe ławki, wiaty, tablice informacyjne. Lepszą obsługę zapewnia montaż nowego nagłośnienia.

Zmodernizowane zostały trzy przystanki: w Bielsku Białej Lipniku i Bielsku Białej Mikuszowicach na linii Bielsko Biała – Żywiec oraz
Tworkowie na linii Racibórz – Krzyżanowice.

W 2018 roku w całej Polsce PLK zmodernizowały ponad 200 peronów. Bezpieczeństwo oraz wyższy komfort obsługi zapewnia likwidacja barier architektonicznych i przystosowanie
obiektów dla wszystkich podróżujących koleją. Zmodernizowane stacje i przystanki są dostosowane do potrzeb osób
o ograniczonych możliwościach poruszania się. Ułatwienia w
komunikacji stanowią windy, pochylnie, odpowiednie oznakowania i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą
fakturą. Na stacji w Rybniku zamontowane zostały windy. Na innych stacjach i przystankach podróżni mogą też korzystać z nowych pochylni.

Zarządca podkreśla, że przebudowane przejścia podziemne w Wilkowicach Bystrej, Bielsku Białej Leszczynach i Bielsku Białej Lipniku już służą podróżnym w drodze na perony. Na perony w Kuźni Raciborskiej można dojść wyremontowaną kładką.​

W 2018 roku na 29 stacjach i przystankach w kraju
umieszczono informacje w języku Braille’a m.in. w Bielsku Białej Lipniku, Bielsku Białej Leszczynach, Bielsku Białej Mikuszowicach, Wilkowicach Bystrej i Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach. To ważne dla osób niewidomych i niedowidzących. Korzystanie z kolei jest dla nich wygodniejsze. Zarządca prowadzi również bieżące prace utrzymaniowe na peronach.

Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PLK korzystanie z kolei staje się bardziej wygodne dla wszystkich pasażerów.

ppz: Nowy peron na stacji Wilkowice Bystra

One comment

  1. Tak pięknie to wygląda oczami ludzi z PLK, którzy prawdopodobnie na co dzień nie dojeżdżają do pracy koleją tylko grzeją swoje cztery litery w wygodnych fotelach swoich samochodów. Ja jednak jako korzystający b. często z tych już odnowionych i bardziej wygodnych dla wszystkich pasażerów pozwolę sobie wrzucić kamyczek do tego wypielęgnowanego ogródka stanowiska PLK i powtórzę co napisałem wcześniej:
    W zakresie infrastruktury peronowej PLK S.A. ma swoją ocenę wygody pasażerów. Nie dociera do nich, że w obecnej dobie również na peronie powinna być dostępna dynamiczna tablica informacyjna, że przynajmniej część peronu powinna być zadaszona i powinien funkcjonować na peronach monitoring (jak na przystankach autobusowych). Nadal na peronach stawiają oszklone tablice na afisze, czasem nawet trzy, zamiast wiat stawiają oszklone budki, gdzie mieści się raptem 10 osób, a pytanie o monitoring budzi zdziwienie. To jest kolejny przykład nie nadążania i w efekcie obniżania konkurencyjności kolei wobec innych środków transportu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *