RegioJet na linii ekspresowej

RegioJet wygrywa z Leo Express i České dráhy. Rośnie konkurencja w Czechach na obsługę nie tylko połączeń regionalnych, ale też zacięta walka panuje na liniach ekspresowych.


Państwowa Komisja ds. obsługi linii ekspresowych wybrała operatora, który będzie wozić pasażerów na linii R8 (Brno – Ostrawa – Bogumin). W przetargu na obsługę ekspresowej linii R8 wystartowało trzech przewoźników. Leo Express zaproponował tańszą ofertę jednak według Ministerstwa Transportu nie spełniała on wszystkich wymogów, dlatego operatorem linii R8 zostanie RegioJet, który zaproponował za usługę 252 miliony koron (o milion więcej niż Leo Express), zaś České dráhy w przetargu uplasowały się na końcu stawki. RegioJet zacznie obsługę linii w grudniu 2019 roku i pozostanie tam przynajmniej do 2027 roku. Na ten okres przewidziany będzie wzrost ruchu o około 19 procent.

RegioJet wygrywa na R8 jednak od grudnia 2019 roku, České dráhy nie zobaczymy na innych czterech liniach ekspresowych, które do obsługi dostanie Arriva. Ministerstwo w ramach jednego zadania na trzy lata, przyznało brytyjskiej spółce Arriva (własność przedsiębiorstwa Deutsche Bahn) obsługę czterech linii ekspresowych: Praga-Tanvald, Kolin-Nový Bor, Praga-Rakovník i Praga-Příbram-České Budějovice. Arriva otrzyma w sumie 731 milionów koron za obsługę, co jest o 200 milionów koron niższą ofertą niż złożoną przez Koleje Czeskie. Inni przewoźnicy nie przystąpili do przetargu. Według Ministra Transportu, České dráhy odnotowały w zeszłym roku stratę w wysokości 299 milionów koron za eksploatację powyższych linii. Dzięki zwycięskiej ofercie Arriva państwo powinno zaoszczędzić około 55 milionów koron rocznie.

3 komentarze

  1. Ja wiem, że koledzy z portalu młodzi i mogą nie potrafić prawidłowo odmieniać, ale České dráhy normalnie odmieniamy i piszemy, że np. nie zobaczymy na linii już Českich dráh! To naprawdę takie trudne?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *