27WEb, czyli bardzo długa Kubalonka

Koleje Śląskie podjęły decyzję, że pierwszy kurs nowego połączenia turystycznego Kubalonka, z Gliwic do Wisły, zaplanowany na 9 grudnia, będzie obsadzony najbardziej pojemną jednostką w posiadaniu naszego przewoźnika, czyli elfem 27WEb.


Przyznajemy, że sami wpadliśmy w trans pod nawą Kubalonka, ale skoro jeden pociąg, który w dodatku ma dopiero wyjechać na trasę, zrobił już tyle dobrego, to dlaczego o nim nie pisać. Bo przecież dzięki niemu kończą się właśnie remonty peronów w Knurowie i Strumieniu. Bo dzięki niemu będziemy mieli podróżować liniami kolejowymi naszego województwa, którymi do tej pory nie było nam dane. Zarówno LK 149 Zabrze Makoszowy – Leszczyny, jak i fragment LK 157 pomiędzy Żorami a Chybiem są właśnie po solidnych remontach więc błędem byłoby z tego nowego dobrodziejstwa nie skorzystać…

Dlatego sygnał jaki otrzymaliśmy wczoraj z KŚ chyba nas nie za bardzo zdziwił ale cieszy nas szybko podjęta decyzja naszego przewoźnika. Otóż zadecydował, że w związku z sygnałami które docierają również na Raciborską postanowiono wystawić 9 grudnia, na inauguracyjny kurs pociągu relacji Gliwice – Wisła Głębce m.in. przez Knurów, Rybnik, Strumień, Chybie pociąg 27WEb, czyli tzw. długiego elfa.

Jeśli więc nie przydarzy się nic nadzwyczajnego, to w przyszłą niedzielę debiut nowego połączenia odbędzie się najbardziej pojemną jednostką, jaka jest w dyspozycji KŚ. Ponieważ szczególnie poranny kurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wszystko wskazuje na to, właśnie taka jednostka pojawi się w Gliwicach.  Z tego co się nam udało również ustalić, Kubalonka tego dnia w drogę powrotną do Gliwic wyruszy obsadzona nowym, czteroczłonowym, 22WEd.

14 komentarzy

 1. Oj to na powrót zmarzniecie, ten tabor wyjątkowo źle znosić temperatury poniżej zera – ogrzewanie nie wydala. Ostatnio jak jest na zewnątrz w okolicach -7 syopni w środku jest około 14-16 stopni. Wszyscy marzną, a mnie najbardziej jest żal drużyny która w takich warunkacusi pracować

    1. Tak. Bo do końca świata daleko, a jak dotychczas pasażerów najdłużej wożą Kible.

     A tak już całkiem serio…
     Mowa o JEDNYM ASPEKCIE – OGRZEWANIU. Chyba nietrudno zrozumieć…? 🤔

     1. A gdyby pasażerowie mieli wybór marznąć w nowym elfie czy mieć ciepło w kiblu to napewno wybraliby opcję z kiblem

  1. 14-16?? no kurfa idealnie dla pasażerów przynajmniej nikt się nie spoci. gorzej dla zalogi…no ale co zrobić

 2. Po raz kolejny się pytam czemu ten pociąg nie zatrzymuje się w Pawłowicach Śląskich. Nawet Warszowice nie są ujęte. Nie wiem co to za rekatywacja skoro połowa przystanków jest w ogóle pomijana. Szczególnie w miastach, gdzie ostatnio pogorszyła się sytuacja transportowa.

  1. Dopoki nie ma mozliwosci zatrzymania pociagu Kubalonka na odcinku Zory -Strumien, to ersatsem dla przystanku kolejowego w Pawlowicach, powinien byc kurs skomunikowanego autobusu linii L5, w dni kursowania Kubalonki, tj. w soboty i niedziele. Taki autobus moglby jechac w wydluzonym kursie bezposrednio z Jastrzebia, rano do Strumienia przyjazd tak na kilkanascie minut przed pociagiem, odjazd tuz po pociagu, podobnie na wieczor, przyjazd na kilkanascie minut przed pociagiem, odjazd tuz po pociagu.

   Powstalyby rano polaczenia z przesiadka: Jastrzebie – Wisla oraz Gliwice – Jastrzebie, wieczorem naopak:
   Wisla – Jastrzebie i Jastrzebie – Gliwice, a do tego jeszcze Pawlowice i Zbytkow by mialy dodatkowe mozliwosci skomunikowan.

 3. »Bo przecież dzięki niemu kończą się właśnie remonty peronów w Knurowie i Skoczowie.« W Skoczowie też się wzieli za remont tych waskich peronów, czy moe chodzi jednak o Strumień!

  »Z tego co się nam udało również ustalić, Kubalonka tego dnia w drogę powrotną do Gliwic wyruszy obsadzona nowym, czteroczłonowym, 22WEd.«
  Czyli, jak zrozumiałem, inny skład będzie jechac na wieczór z powrotem do Gliwic.

  1. Natomiast wg czeskiej wyszukiwarki pociag KUBALONKA jedzie dnia 09.12.2018 w relacji Gliwice 7.12 – Rybnik 8.05-8.12 – Goleszów 9.54, z powrotem Goleszów 18.50 – Rybnik 20.10-20.22 – Gliwice 21.09, z rozkomunikowaniem zarówno rano Rybnik 7.41 – Chałupki 8.19, jak i wieczorem Chałupki 19.46 – Rybnik 20.24.
   Czy na prawdę pociąg ze strony Chałupek nie może przyjechać te trzy minuty wcześniej, bądź tez pociąg Kubalonka w Rybniku nie może poczekać tych trzech minut dłużej, aby zapewnić skomunikowanie????
   Jedna jedyna para kursów na dobę i do tego jeszcze rozkomunikowana!
   Takie same godziny dla wspomnianego rozkomunikowanego pociagu Chałupki – Rybnik podaje zarówno wyszukiwarka http://www.pkp.pl, jak i http://www.cd.cz.

   Jak można zwrócić uwage czeskim kolegom, że pociąg Kubalonka jedzie do-z Wisły Głębiec, a nie tylko do-z Goleszowa.

   Na tą chwilę (30.11.2018) wyszukiwarki połączeń kolejowych http://www.bahn.de zna do Wisły na dzień 09.12.2018 tylko połaczenia PKP IC, nie podaje jeszcze połaczeń wykonywanych przez KŚ.

  2. Według czeskiej wyszukiwarki pociag KUBALONKA jedzie dnia 09.12.2018 w relacji Gliwice 7.12 – Rybnik 8.05-8.12 – Goleszów 9.54, z powrotem Goleszów 18.50 – Rybnik 20.10-20.22 – Gliwice 21.09, z rozkomunikowaniem zarówno rano Rybnik 7.41 – Chałupki 8.19, jak i wieczorem Chałupki 19.46 – Rybnik 20.24.

 4. Czy na prawdę pociąg ze strony Chałupek nie może przyjechać te trzy minuty wcześniej, bądź tez pociąg Kubalonka w Rybniku nie może poczekać tych trzech minut dłużej, aby zapewnić skomunikowanie????
  Jedna jedyna para kursów na dobę i do tego jeszcze rozkomunikowana!
  Takie same godziny dla wspomnianego rozkomunikowanego pociagu Chałupki – Rybnik podaje zarówno wyszukiwarka http://www.pkp.pl, jak i http://www.cd.cz.

  Jak można zwrócić uwage czeskim kolegom (mam na myśli wyszukiwarkę połaczeń http://www.cd.cz), że pociąg Kubalonka jedzie do-z Wisły Głębiec, a nie tylko do-z Goleszowa.

  Na tą chwilę (30.11.2018) wyszukiwarki połączeń kolejowych http://www.bahn.de zna do Wisły na dzień 09.12.2018 tylko połaczenia PKP IC, nie podaje jeszcze połaczeń wykonywanych przez KŚ.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *