Gliwickie Centrum Przesiadkowe zagrożone

Umowa z wykonawcą dokumentacji technicznej gliwickiego Centrum Przesiadkowego została rozwiązana. Jeszcze tylko do końca roku jest czas, aby złożyć gotowy projekt. Inaczej przepadnie 130 milionów unijnego dofinansowania.


Gliwicki Magistrat ma niemałe problemy z Centrum Przesiadkowym, które ma powstać w sąsiedztwie głównego dworca kolejowego w Gliwicach. Wykonawca dokumentacji technicznej, której jest firma Pas Projekt z Nadarzyna ma problemy ze sporządzeniem dokumentacji w terminie. Miasto zdecydowało się na rozwiązanie umowy i szukanie na szybko nowego rozwiązania. Czasu jest niewiele, ponieważ dokumentacja techniczna musi być sporządzona do końca tego roku. Jeśli terminy nie zostaną dotrzymane to Gliwice stracą unijne dofinansowanie inwestycji. Pieniądze są niemałe, ponieważ chodzi tutaj o wsparcie wartej ok. 250 mln zł inwestycji kwotą 130 mln zł.

Nowoczesne centrum przesiadkowe to obecnie priorytetowa dla miasta inwestycja. W jej ramach ma powstać nowy dworzec autobusowy z zadaszeniem wraz z budynkiem głównym, budynkiem pomocniczym i tunelem, przebudowany ma być układ komunikacyjny ulicachj Składowej, Toszeckiej, Tarnogórskiej, Jagiellońskiej, Okopowej, Piwnej, Zwycięstwa, Na Piasku, Bohaterów Getta Warszawskiego, placu Piastów a także ciąg pieszo-rowerowy od ul. Berbeckiego/alei Przyjaźni do ul. Aleksandra Fredry. W jej realizację od samego początku z dużym zaangażowaniem włączyły się miejskie jednostki oraz PKM Gliwice i KZK GOP.

Jeśli jakimś cudem uda się przygotować dokumentację techniczną, to na przełomie 2018/2019 powinien zostać rozpisany przetarg na wykonanie inwestycji zaś termin realizacji to lata 2019-2020.

5 komentarzy

  1. A po co to potrzebne? Frankiewicz debil skończony zlikwidował tramwaje, a hołota idzie i jeszcze głosuje na niego. Na Śląsku i w Zagłębiu kursują nowe, niskopodłogowe ciche tramwaje Pesy, w MPK Jaworzno i PKM Sosnowiec jeżdżą elektrobusy, a ten baran szczyci się starymi trupami, które stoją w korkach bo czasem A4 w godzinach szczytu się dubluje, a ten jeszcze gada, że to ekologia i oszczędność. Słuchajcie starego piernika to daleko będzie Gliwicom to takiego Centrum przesiadkowego jak np. na Zawodziu w Katowicach.

    1. Ja też uważam, że to debil!!! ??? Nie rozumiem czemu zlikwidował te Tramwaje. Byłyby przecież mniejsze korki i było by bardziej ekologicznie bo tramwaje nie produkują spalin. No ale przeciez kochana żonka musi zarobić na autobusach więc trzeba zlikwidować tramwaje!

  2. Zawsze jak stoję na Placu Piastów to jest ktoś, kto szuka, z którego stanowiska ma odjechać autobus. Dworzec z prawdziwego zdarzenia potrzebny jest od lat i szkoda, że pewnie jeszcze sobie poczekamy…

  3. Ja też uważam, że to debil!!! ??? Nie rozumiem czemu zlikwidował te Tramwaje. Byłyby przecież mniejsze korki i było by bardziej ekologicznie bo tramwaje nie produkują spalin. No ale przecież kochana żonka musi zarobić na autobusach więc trzeba zlikwidować tramwaje!

  4. Projektowanie tego dworca bez miejsca na odtworzony tramwaj w nowych relacjach to czysty debilizm! Dlatego dobrze się stanie, jak miasto głupoty straci te dofinansowanie, lepiej je wydać na rozwój tramwajów w sąsiednim Zabrzu 😀

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *