No to myjemy!

Na jutro w Katowicach przy ulicy Raciborskiej, gdzie stacjonują pociągi Kolei Śląskich, zaplanowane jest otwarcie nowej myjki. Dzięki niej nasz regionalny przewoźnik będzie mógł myć regularnie i skutecznie swoje pociągi, bez konieczności udawania się w nie zawsze miłe widzianą gościnę u innych przewoźników.


Tak będąc sobie dzisiaj na Raciborskiej w zupełnie innych celach, poszliśmy, niejako przy okazji, zobaczyć jak tam proces przygotowania do oddania do użytku myjki, która pierwotnie miała ruszyć w ubiegłym tygodniu. Wtedy jednak nie udało się uruchomić jej na czas z powodów bezpieczeństwa i pewnych rzeczy, które trzeba było poprawić, by urządzenie należycie funkcjonowało.

Dzisiaj, ku naszej nieukrywanej radości, trafiliśmy na próbę generalną przed jutrzejszym uroczystym otwarciem. Za królika doświadczalnego robiła jednostka EN76-006, która po dwukrotnym przejeździe przez stanowisko do mycia pokazała światu, nowe, miejmy nadzieję, że już zawsze czyste, oblicze KŚ.

Wykonawcą urządzenia jest firma Sultof. Choć trochę przypomina ono klasyczną myjnię samochodową, to jest nafaszerowana nowoczesną elektroniką. Dla każdej jednostki będącej na stanie KŚ przygotowany jest osobny harmonogram pracy urządzenia, by nie uszkodzić zewnętrznego poszycia czy warstwy burty jakiejkolwiek jednostki. Dzisiaj tak się przyjrzeliśmy i okazało się, że proces mycia jednostki typu EN76 zajmuje dosłownie kilka minut i wliczamy w to jej przejazd w dwóch kierunkach plus czas konieczny dla maszynisty na zmianę stron.

Oficjalne otwarcie myjki jest zaplanowane na jutro na godzinę 13.

3 komentarze

  1. Super! Na reeeszcieeeee!!!!
    Nawet kąsek dachu potrafi umyć!!! 🙂
    A czoło pociągu też potrafi myć??? na zdjęciach nie widać…. 😉

  2. Nie ma się z czego cieszyć i czego oficjalnie otwierać. To wstyd, że ponad 2 lata trzeba było czekać na myjkę która tylko sezonowo pozwoli myć pociągi. W tym czasie należało pomyśleć nad rozwiązaniem długofalowym (myjnię pod dachem). Lepszy ryc niż nic – wiadomo, ale mnie osobiście byłoby to wstyd uroczyście otwierać…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *