Historyczne autobusy na ulicach Krakowa

W zeszłą niedzielę przez krakowskie ulice przejechała parada zabytkowych oraz nowoczesnych autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. W kolumnie autobusów mogliśmy zobaczyć m.in. najstarszy jeżdżący autobus z 1929 roku.


Setki mieszkańców Krakowa wzięło udział w paradzie zabytkowych oraz nowoczesnych autobusów MPK SA w Krakowie. W niedzielę, 7 października 2018 roku na krakowskie ulice wyjechało prawie 40 pojazdów. W pardzie jechał m.in. „Ogórek”, San H01B, Ikarus oraz najstarszy jeżdżący autobus z 1929 roku, czyli Durant Rugby Express L. Nie zabrakło najnowszych autobusów, które zaczęły wozić pasażerów dopiero w tym roku, a więc m.in. nowoczesnych Mercedesów i hybrydowych Volvo.

Parada rozpoczęła się na terenie Zajezdni Tramwajowej Podgórze, przy ul. J. Brożka 3. Już od 10.30 wszyscy chętni mogli oglądać pojazdy biorące udział w paradzie. O godz. 12.00 autobusy z pasażerami na pokładzie wyruszyły i pojechały w stronę centrum miasta przez ul. Wadowicką, M. Konopnickiej, rondo Grunwaldzkie, al. Krasińskiego i ul. Piłsudskiego. Następnie autobusy jechały ul. Straszewskiego, Dunajewskiego, Basztową i ul. Lubicz do ronda Mogilskiego (dolny poziom), a stąd ul. Mogilską i Lema do Tauron Areny Kraków. Tam właśnie zostało zaplanowane zakończenie parady i wiele atrakcji dla uczestników, w tym tych najmłodszych.

Do pojazdów biorących udział w paradzie można było wsiadać w zajezdni tramwajowej Podgórze przy ul. J. Brożka 3, na przystanku przy ul. Piłsudskiego, na ul. Basztowej oraz na rondzie Mogilskim.

Dla uczestników parady zostały także przygotowane specjalne przejazdy zabytkowymi autobusami z TAURON Areny Kraków do Nowej Huty.

Fot. MPK Kraków

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *