Kulturalne Impulsy w Opolskiem

Dwa kolejne nowoczesne pociągi Impuls przyjechały do Opola. Zadedykowane zostały Filharmonii Opolskiej i Teatrowi im. Jana Kochanowskiego. Świadczą o tym oznakowania zarówno na drzwiach wewnątrz pociągu, jak i na zewnątrz tych nowoczesnych pojazdów.


Dwa nowe składy Impuls będą promować najważniejsze instytucje kulturalne w województwie. Oznakowane zostały znakami Filharmonii Opolskiej i Teatrowi im. Jana Kochanowskiego. Jak zapowiadają dyrektorzy obu placówek, w pociągach będą dostępne repertuary, a na monitorach wyświetlane zostaną zapowiedzi najbliższych przedstawień czy koncertów.

Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej zwraca uwagę, że pociąg wozi pasażerów do Wrocławia czy Raciborza. – To dla nas promocja. Chcemy, aby nasze instytucje cieszyły się popularnością. To nie tylko nazwa i logo, które jest na pociągach. To wszystko jest ze sobą połączone – mówi. Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego Norbert Rakowski dodaje, że jest to inicjatywa prospołeczna. – To jest impuls do kultury. Tak jak kiedyś u Elizy Orzeszkowej, gdzie kultura trafiała pod strzechy, tak tutaj te pociągi – mam nadzieję – w jakiś sposób dadzą tę iskrę. Być może pomyślą, że skoro w pociągu jest przyjemnie, to w teatrze będzie równie ciekawie. Pomimo kultury masowej, popkultury, ludzie potrzebują metafizyki, chcą odetchnąć, pragną żywego kontaktu z drugim człowiekiem – przyznaje Norbert Rakowski.

Józef Michalik, wiceprezes Newag zachwala nowoczesność w pociągach. – Oczywiście są klimatyzowane, z siecią wi-fi, wyposażone w system zliczania pasażerów i system informacji pasażerskiej, która informuje, gdzie jesteśmy. Na monitorach może być wyświetlana informacja o możliwych przesiadkach, a nawet godzinach odjazdów innych pociągów. Wszystko dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnością – dodaje. Jeden skład pociągu IMPULS, to 130 miejsc siedzących, łącznie ze stosującymi jest ich około 450.

Impulsy do tej pory jeździły na trasie Racibórz – Kędzierzyn-Koźle – Opole – Wrocław. To właśnie na tej linii do pojazdów wsiada najwięcej pasażerów. Te dwa nowe pojadą przez Strzelce Opolskie do Gliwic oraz do Zawadzkiego.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *