Niepodległy Elf 2

Podkarpackie odebrało ostatniego, nietyopwego Elfa drugiej generacji z przetargu na dostawę 7 sztuk nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Ostatnia jednostka została pomalowana w barwy narodowe, którymi uczci 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


Na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie został uroczyście odebrany nowoczesny pojazd elektryczny Elf2, wyprodukowany przez PESA Bydgoszcz dla samorządu województwa podkarpackiego. Pociąg jest wyjątkowy, gdyż tym razem nie został pomalowany na zielono i niebiesko tylko w biało-czerwone barwy narodowe. To pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W pierwszą trasę nowy pociąg pojechał do Przeworska.

W uroczystym powitaniu nowego pojazdu wzięło udział wiele osób, między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele spółki Pesa Bydgoszcz, przedstawiciele spółek kolejowych, a także samorządowcy i uczniowie z dwóch rzeszowskich szkół. Nie zabrakło także dziennikarzy.

Niepodległa dla wszystkich – takie hasło przyświeca dzisiejszej uroczystości i rzeczywiście ten pociąg będzie służył wszystkim mieszkańcom województwa podkarpackiego – mówił wicemarszałek Romaniuk.

Po uroczystości na dworcu PKP w Rzeszowie, gdzie oprawę zapewniła orkiestra kolejowa, pociąg wyruszył w pierwszą trasę do Przeworska. Na co dzień będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów – Przemyśl. Na pewno będzie się wyróżniał biało-czerwoną kolorystyką.

Zewnętrze kolory pociągu oraz oprawa graficzna systemu informacji pasażerskiej wewnątrz nawiązują do historycznych wydarzeń z okresu po pierwszej wojnie światowej. Plastyczną opowieść spina w klamrę postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości.

Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów przewidziano w nim m.in.: dwie toalety, klimatyzację, wifi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych lub na większy bagaż, monitoring, automaty biletowe, przewijak.

W nowym pojeździe elektrycznym jest też zainstalowany dynamiczny system informacji pasażerskiej, który jest zintegrowany z systemem Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i pokazuje możliwości przesiadki na środki komunikacji miejskiej. Nowością w pojeździe są defibrylatory AED, mające chronić życie pasażerów w przypadku chorób krążenia. Pociąg ma także przyciemniane szyby, klimatyzację, gniazdka elektryczne do ładowarek oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

4 komentarze

  1. To jest bardzo ciekawe. Czemu na Śląsku dostarczanie elfów kuleje, a tam śmigają już wszystkie nawet taka „niepodległa” perełka. O co tu chodzi?

  2. PESA się nie śpieszy dla naszego województwa, bo wiedzą że jakby co to znów mogą podrzucić jakiegoś „za-elfa II”, zaś w Podkarpackim chyba czegoś takiego nie przewidziano.

    1. Akurat pomysł z taborem zastępczym, moim zdaniem, był dobry. Bo nie było by nic. Ani elfów, ani kibli ani taczek. Ale masz racje, efekt jest taki, że mają wyjście awaryjne zgodne z umową i nas chromolą.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *