Pociągiem za zabytkami

Tegoroczne regionalne obchody Dnia Kolei odbędą się w sobotę, 29 września na dworcach głównym w Ostrawie i Boguminie. Miłośnicy kolei mogą spodziewać się wieku atrakcji, nie tylko na dworcach w wymienionych miastach i wokół nich, ale również przejazdu specjalnymi pociągami jadących niektórymi szlakami kolejowymi tylko tego dnia.


Tradycyjnie już program kolejowego święta za naszą południową granicą jest bogaty w atrakcje. Możliwość zwiedzenia bazy ČD w Boguminie, spektakle grup muzycznych, programy rozrywkowe dla dzieci, autobus wystawowy ODISbus,  inspekcje stacji kontroli SŽDC (czeki odpowiednik PKP PLK), prezentacja  pracy strażaków, ekspozycja specjalnych pojazdów kolejowych  – to pokrótce główne atrakcje sobotniego święta.

Największym magnesem dla przybyłych będą jednak zapewne przejazdy zabytkowych pociągów. Tradycją się stało, że składy retro wykonują tzw. „Ostrawskie Kółeczko”. To pętla zaczynająca się i kończąca się w.. Boguminie, dzięki której można w warunkach sprzed wielu, wielu lat zwiedzić i zobaczyć wszystkie najważniejsze dworce kolejowe w Ostrawie. Pociągi wyjadą z Bogumina o godzinie 11:25 i 14:25. Bilet dla osób powyżej 15 roku życia kosztuje 100 koron.

Nie mniej ciekawie zapowiadają się przejazdy nazwane „Po bocznicach AWT”. To kurs po torach należących do tego prywatnego przewoźnika towarowego, który za naszą południową granicą, oprócz wożenia ładunków, zajmuje się także utrzymaniem ponad 400 kilometrów sieci kolejowej. Głównie właśnie w okolicach Bogumina i Karwiny. Sami się wybieramy na któryś z kursów zaczynających się w Boguminie o 10:15 bądź o 13:13. Nie skorzystać z możliwości przejażdżki po szlakach, po których normalnie nie kursują pociągi osobowe byłoby grzechem. Tym bardziej, że bilet na ten przejazd kosztuje tylko 50 koron.

Nas nie trzeba, ale zapraszamy wszystkich w sobotę do Bogumina i Ostrawy bo takie imprezy to najlepsza z możliwych rekomendacji kolei,

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *