Kolejna dynamiczna piećsetka

462 tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej staną na przystankach na terenie wszystkich miast należących do KZK GOP oraz w mieście Tychy. Tym samym na terenie Metropolii zacznie działać największy tego typu system w Polsce. Wczoraj z zabrzańską firmą Dysten została podpisana umowa na wykonanie i montaż kolejnych niespełna pięciuset tablic Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.


Projekt będzie realizowany punktowo na wszystkich ciągach komunikacyjnych KZK GOP oraz Bierunia i Tychów. Objęte nim będą przystanki generujące największe potoki podróżnych, w tym węzły o znaczeniu regionalnym. Budowana infrastruktura będzie obsługiwała zarówno transport autobusowy, jak i tramwajowy oraz trolejbusowy.

Realizacja systemu obejmuje projekt, dostawę, montaż, integrację, uruchomienie, utrzymanie systemu oraz urządzeń, a składać na nią się będą m.in.:
– wyposażenie 462 przystanków autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych w dwustronne, elektroniczne tablice informacyjne (406 na obszarze KZK GOP, 50 w mieście Tychy i 6 w gminie Bieruń),
– dostawę i montaż wyposażenia 170 pojazdów MZK Tychy

Będzie to rozbudowa istniejącego już systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Warto podkreślić, że 90 procent już działających tablic podaje już  informacje według czasu rzeczywistego jadącego autobusu, a nie rozkładowego – powiedział wczoraj Roman Urbańczyk, Przewodniczący Zarządu KZK GOP.

Rozbudowa systemu nie tylko podniesie komfort podróżnych, ale poprawi także bezpieczeństwo wszystkich użytkowników przestrzeni publicznej – wyświetlacze ITS będą miały wbudowane kamery monitoringu, co w razie potrzeby pozwoli na szybką reakcję policji albo straży pożarnej.

Poza informacjami na temat najbliższych przyjazdów i odjazdów system umożliwi przesyłanie informacji specjalnych
– na przykład ostrzeżeń pogodowych, komunikatów o spóźnieniach albo odwołanych kursach. Każde z urządzeń po naciśnięciu klawisza wbudowanego w słup odczyta głośno wszystkie wyświetlające się na ekranie informacje – co jest szczególnie ważne dla osób słabowidzących i niewidomych.

Wdrożenie systemu zostanie powierzone firmie DYSTEN Sp. z o.o. z Zabrza, wyłonionemu w drodze postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, które zostało ogłoszone przez KZK GOP 16 grudnia 2017 r.  Warto podkreślić, że zabrzańskie przedsiębiorstwo, niedawno zdobyło tytuł najlepszego producenta wyświetlaczy informacji pasażerskiej w Europie w 2018 roku w konkursie brytyjskiego magazynu branżowego International Transport News.

Wartość zamówienia wynosi 36,6 mln zł brutto, z czego 32,2 mln zł brutto kosztować będzie rozszerzenie systemu. 75 procent kosztów kwalifikowalnych zostanie sfinansowane ze środków Funduszu Spójności przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Przewiduje się, że inwestycja zostanie zakończona w terminie 21 miesięcy od dnia zawarcia umowy, czyli czas biegnie od wczoraj. Podczas wczorajszej konferencji mówiło się o końcu maja 2020 roku. jako terminie montażu ostatniej tablicy. Umowa przewiduje również utrzymanie przez wykonawcę systemu w pełnej sprawności technicznej przez 66 miesięcy od daty zakończenia etapu rozszerzenia.

3 komentarze

  1. Czy ktoś może znalazł szczegółową informację z wykazem lokalizacji nowych tablic? KZK GOP na swojej stronie jak zwykle podaje bardzo ogólnikowe informacje…

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *