PKP PLK mówi, że będzie taniej

PKP PLK pochwaliła się na swojej stronie, że prezes Urzędu Transportu Kolejowego zatwierdził sposobu ustalania stawki jednostkowej opłaty podstawowej i manewrowej na okres obowiązywania rozkładu jazdy pociągów 2018/2019. Zarządca infrastruktury kolejowej przekonuje, że taryfikator na najbliższy rozkład będzie tańszy od obecnie obowiązującego. 


Jak podaje PKP PLK –  przejazd pociągu osobowego ma być tańszy od średniej stawki według obecnie obowiązującego cennika dla przewoźników osób średnio o 5,1%, a dla przewoźników rzeczy, pomimo wprowadzenia części stawki jednostkowej opłaty podstawowej związanej z rodzajem wykonywanych przewozów – o 5,0%.

Rozkład jazdy pociągów 2018/2019, z niższymi średnimi stawkami dla przewoźników, będzie pierwszym rozkładem, w którym w pełni będą uwzględnione zmienione przepisy prawa, co było bardzo dużym wyzwaniem dla spółki. To kolejny ważny krok, po tym jak na bieżący rok, po raz pierwszy od wielu lat, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawarły z wszystkimi przewoźnikami umowy o wykorzystanie zdolności przepustowej oraz dodatkowo wprowadziły nowe rozwiązania wypracowane przy udziale przewoźników, dotyczące rekompensat za utrudnienia podczas inwestycji – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zarządca dalej z dumą podkreśla, że zatwierdzenie projektu cennika oznacza, że został on przygotowany rzetelnie z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawa, co potwierdził Prezes UTK w uzasadnieniu. Cennik zostanie niebawem opublikowany na stronie PKP PLK. Znajdzie się tam również zakładka KALKULACJA, do wyznaczania opłaty za przejazd pociągu według zadanych przez użytkownika parametrów pociągu i trasy przejazdu.

Ponieważ komunikat PKP PLK jest dość obszerny, jeśli chcecie poznać dokładne szczegóły wprowadzenia nowego cennika, to zapraszamy TUTAJ

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *