Pierwsze pół roku w liczbach

Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego – w pierwszym półroczu wszyscy przewoźnicy przewieźli ponad 150 mln pasażerów. Liczba podróżujących koleją w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy roku poprzedniego jest mniejsza o 1,9%. Jak w każdym podsumowaniu – są tacy zyskują i tacy co tracą w stosunku do poprzedniego okresu rozliczeniowego.


Ponieważ z liczbami się nie dyskutuje to napiszemy tylko, że w pierwszym półroczu tego roku z usług kolei skorzystało o 1,9% pasażerów mniej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2017, a przewozowa była niższa o 0,2 procenta. Za to praca eksploatacyjna była wyższa o niecały 1 procent.

Dlatego udostępniamy ze strony UTK szczegółowe dane, które dostępne są w dziale Statystyka przewozów pasażerskich, w zakładce Dane eksploatacyjne.

Pokazują one ile pasażerów przewieźli w pierwszym półroczu 2018 wszyscy licencjonowani przewoźnicy działający na terenie całego kraju. Można też oczywiście zobaczyć jak radzi sobie nasza regionalna spółka, czyli Koleje Śląskie. Powstrzymamy się od komentarzy zaprezentowanych rezultatów, by nie być posądzonym o stronniczość, choć oczywiście swoje stanowisko mamy. Wnioski i opnie po analizie tych liczb pozostawiamy Czytelnikom

2 komentarze

  1. Rzeczywiście, można na to zestawienie patrzeć dwojako. Z jednej strony – szklanka jest do połowy pełna, bo nastąpił wzrost przewozów w „Kolejach Śląskich”, ale ja chciałbym porównać naszego przewoźnika do „Kolei Mazowieckich” (bo wielkość aglomeracji jest podobna) i tu niestety, szklanka nie jest nawet do połowy pełna – „KM” przewożą prawie 4 razy więcej pasażerów, niż „KŚ”.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *