RegioJet w ruchu lokalnym na Elfach2?

Czeski prywatny przewoźnik RegioJet otrzyma swój pierwszy kontrakt na obsługę regionalnych połączeń. Żółte pociągi obsłużą sześć linii na terenie kraju usteckiego w Czechach. Do realizacji zadania mają posłużyć polskie elektryczne zespoły trakcyjne.


Prywatny przewoźnik kolejowy RegioJet wygrał przetarg na obsługę pociągów regionalnych na sześciu liniach zelektryfikowanych w regionie Ústí nad Labem. Dziesięcioletni kontrakt, który RegioJet ma otrzymać, obowiązywać będzie od grudnia 2019 roku. W przetargu wygrał z Kolejami Czeskimi, Arrivą i Leo Expressem.

W przetargu RegioJet zaoferował 149 milionów koron rocznie za ponad milion pockm. Kraj ustecki od realizatora połączeń kolejowych oczekuje nowych jednostek elektrycznych, które zastąpią większość obecnych jednostek Regionova napędzanych silnikiem Diesla. Decyzja spowodowana jest złą jakością powietrza w regionie i chęcią ograniczania smogu. Jak poinformowało samo RegioJet – do obsługi połączeń zakupione zostaną dwuczłonowe jednostki Elf2 od polskiego producenta taboru kolejowego PESA.

Według zastępcy regionu Ústí nad Labem dla Transportu Jaroslava Kominka oferta RegioJet była o około 50 koron za pockm niższa niż u pozostałych oferentów. W porównaniu do obecnej liczby przewozów, wzrośnie ona rocznie o około 150 tysięcy kilometrów, czyli pociągi będą kursować częściej niż wcześniej.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *