Kontrakt na LK 62 dla Torkolu

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na rewitalizację odcinka Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Zarządca infrastruktury wyremontuje m.in. ok. 8 km torów, obiekty inżynieryjne, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sieć trakcyjną oraz infrastrukturę do obsługi podróżnych.


Umowa została podpisana z Konsorcjum Firm: Torkol Sp. z o .o., Tychy (Lider Konsorcjum), Mar-Bud Sp. z o.o. Budownictwo Sp. k., Warszawa, Nowak-Mosty Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza. Za 40 mln zł przebudowane zostaną perony i tory na odcinku Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Poprawa jakości odcinka linii na trasie Sosnowiec Południowy – Bukowno – Tunel (nr 62) to jedno z zadań, które ułatwi m.in. przewóz towarów na Górnym Śląsku.

Przebudowane zostaną perony na stacjach Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce i Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Zostaną one podwyższone do 76 cm, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów, a także wyposażone w elementy małej architektury – wiaty, ławki, gabloty informacyjne, zegary i nagłośnienie. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie peronów i dróg dojścia.

Po zakończeniu inwestycji składy pasażerskie pojadą do 120 km/h, a towarowe do 100 km/h (obecnie 70 km/h). Podniesienie prędkości w ruchu kolejowym zapewni wymiana torów oraz 14 rozjazdów, które będą wyposażone w urządzenia elektrycznego ogrzewania. Zostanie również przebudowana sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace obejmą remont 4 obiektów inżynieryjnych oraz budowę nowej nastawni z urządzeniami komputerowymi w stacji Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce.

Zarządca planuje zakończenie wszystkich prac na IV kwartał 2019 r. W Krajowym Programie Kolejowym projekt pn. „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec Płd. ” oszacowano łącznie na ponad 200 mln zł i finansowany jest z budżetu państwa.

Fot. PKP PLK

 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *