Pociąg z widokiem na morze (cz.2)

Wczoraj zaprezentowaliśmy poranne połączenia kolejowe, dzięki którym w ciągu najbliższych wakacji będziemy mogli dostać się z Katowic do najbardziej popularnych nadmorskich miejscowości w naszym kraju. Skończyliśmy na IC Portowiec, a po południu pierwszą propozycją narodowego przewoźnika jest IC Szkuner.


Odjazd z Katowic wyznaczony jest na godzinę 12.54. To łączone połączenie, którym można dostać się zarówno do Kołobrzegu (przyjazd 23.18), jak i do Słupska (przyjazd 0.08). Skład dzielony jest na stacji Białogard, a zanim tam dotrze to po drodze odwiedzi Gliwice, Opole, Wrocław, Poznań skąd skieruje się do Piły i Szczecinka, tyle, że okrężną drogą przez Krzyż.

Kolejna jest TLK Magnolia. To coś, odjeżdżające o 14.12, pojawiło się od korekty w miejsce „Dobrawy” a stacją docelową jest Szczecin Główny. Różnica jest taka, że obecnie jeździ to, a Dobrawa zaczynała bieg „u nas”. W każdym razie pociąg wytrasowany jest przez Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry, Lubliniec i Poznań, skąd najszybszą trasą ma dojechać do stacji docelowej o 21.25.

TLK Stoczniowiec wyjeżdża z Katowic o 15.01. Przez Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Zawiercie, Częstochowę, Łódź, Bydgoszcz, Tczew zawozi nas w okolicach północy do Trójmiasta. Dokładnie w Gdańsku jest o 23.53, w Sopocie  o 0.11, a w Gdyni o 0.21. Szkoda, że jest to pociąg kategorii TLK, choć w pierwszym sezonie po pojawieniu się jednostek ED160 – Flirt był obsadzany właśnie nimi i kursował jako IC.

Teraz trochę przerwy i o 20.27 wyjeżdża do Kołobrzegu i Świnoujścia TLK Wolin. To pociąg, który dzielony jest w Poznaniu dokąd jedzie przez Gliwice, Lubliniec i Ostrów Wielkopolski. W stolicy Wielkopolski robią się z tego dwa składy. Pierwszy, dalej jako TLK Wolin, jak najszybciej kieruje się przez Szczecin do Świnoujścia, gdzie przyjazd zaplanowano na 6.17. Część „kołobrzeska” będzie podpinana do „Pirata” z Bielska-Białej i zaczynie zwiedzanie zachodnich rubieży naszego kraju, bo w drodze do niegdysiejszej stolicy piosenki żołnierskiej zaliczy leżącą w zupełnie przeciwnym kierunku Zieloną Górę, potem przez Kostrzyn jedzie do Szczecina gdzie będzie o 6.41 na głównym dworcu (Ciekawostka – TLK Wolin będzie w tymże Szczecinie Głównym o…4.34). Dopiero stamtąd będzie można powiedzieć, że pociąg pojedzie prosto do Kołobrzegu, gdzie będzie o 9.27. Podróż z cyklu „Poznaj Swój Kraj” – wersja ekstremalna.

A z Katowic o 22.15 wyjadą TLK Wydmy. Temu połączeniu też trzeba się bardziej przyjrzeć.  W tym roku urzeczywistnia ono marzenia Czechów o dostępie do Morza Bałtyckiego bo przez najbliższe tygodnie „Wydmy” będą kursować w relacji Bogumin – Łeba/Hel, z bardzo rozbudowanym elementem Tour De Silesia. Z Chałupek skład przez Wodzisław Śląski, Rybnik, Tychy dotrze do Katowic. Tu zmiana kierunku i potem przez Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry pojedzie do… Częstochowy. Dopiero stamtąd skład ruszy w miarę najszybszą trasą nad Bałtyk, przez Łódź, Inowrocław, Bydgoszcz i Tczew. W Gdyni podział składu na część do Helu (przyjazd 10:28) i do Łeby (przyjazd 10:39). Jeśli jakiś Czech postanowi wybrać „Wydmy” jako realizację marzenia mówiącego o ujrzeniu polskiego morza, to jego realizacja ze stacji początkowej zajmie mu ponad 14 godzin.

Pół godziny później (22.43) z Katowic do Gdyni pojedzie IC Pogoria. Pisaliśmy przy wejściu w życie tego rozkładu jakie są nasze wrażenia po całonocnej przejażdżce elektrycznym zespołem trakcyjnym, choćby nie wiadomo jak w przypadku Flirta te jednostki fajne nie były. I choć my na pewno przy takiej ofercie się na ten pociąg nie skusimy, to informujemy, że przyjazd do Gdańska Głównego planowany jest na 7.07, na 7.23 do Sopotu, a do Gdyni na 7.33. Po drodze Częstochowa, Łódź, Inowrocław, Bydgoszcz.

23.19. TLK Korsarz. Wakacyjna oferta nocna dla chcących dostać się do Kołobrzegu i Ustki. Pociąg tradycyjnie z Krakowa. Po opuszczeniu Katowic skład linią 131 pojedzie przez Chorzów, Bytom, Tarnowskie Góry aż do Bydgoszczy. Stamtąd do Piły potem przez Szczecinek do Białogardu, gdzie po podziale część „kołobrzeska” zamelduje się na stacji docelowej o 9.42. Druga część, przez Koszalin i Słupsk dotrze do Ustki o 10.55.

2 komentarze

  1. A jednak tak jak za PRL-u, brak tylko dymka z parowozu. Czasem z przesiadkami ,kibelkiem na tory. Czas niestety gorszy!! PLK dajcie chociaz 160/h

  2. Wydmom się coś urwało, bo TLK Spodek ciągnął dziś (30.06) czeskie wagony 😉 a miały być tylko dla Wydm, nadmorskich ogryzków i TLK Ustronie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *