Pociąg z widokiem na morze (cz.1)

W piątek zaczynają się wakacje. Jak co roku, w naszym kolejowym światku oznacza to pojawienie się sezonowych pociągów, które mają nakłonić mieszkańców naszego regionu do wybrania tego środka transportu przy planowaniu podróży nad Bałtyk. Prześledziliśmy tegoroczną ofertę PKP Intercity i dzisiaj o tym, z czego będzie można skorzystać przez najbliższe dwa miesiące z Katowic w godzinach porannych i południowych, jutro pociągi popołudniowe i nocne. W środę natomiast zaprezentujemy jak dostać się nad morze z Bielska-Białej i Częstochowy. 


O godzinie 0.48 z Katowic wyjedzie IC Przemyślanin, który przez Gliwice, Lubliniec, Poznań i Szczecin dowiezie nas do Świnoujścia dokładnie na godzinę 10. Wraz ze wschodem słońca będziemy mogli skorzystać z pierwszego połączenia do Kołobrzegu. TLK  Swarożyc ruszy z Katowic o 5.10, by przez Gliwice, Opole, Wrocław, Zieloną Górą, Szczecin Główny i Białogard, punktualnie na godzinę 16 dojechać do Kołobrzegu. Jeszcze przed 6, dokładnie o 5.56 ze stolicy województwa śląskiego rozpocznie bieg TLK Gwarek, który podobnie jak w poprzednich latach w czasie wakacji będzie jeździł do Ustki. Ma tam dojechać na 15.43. Po drodze zatrzyma się m.in. w Gliwicach, Lublińcu, Poznaniu, Stargardzie, Koszalinie i Słupsku.

Potem pociągi, które jeżdżą przez cały rok, czyli IC Hutnik do Gdyni przez Częstochowę, Łódź, Bydgoszcz i IC Barnim do Szczecina, przez Gliwice, Opole, Wrocław i Poznań. Pierwszy odjedzie z Katowic o 6.55, by skończyć bieg o 15.29.  Drugiemu nieco skomplikowano życie, bo do 11 lipca skład rusza o 6.54 by zameldować się na głównym szczecińskim dworcu o 15.11. Po 12 lipca sytuacja będzie wyglądać następująco – Katowice odjazd   7.32, Szczecin Główny przyjazd 15.14.

O godzinie 7.03 w każdą wakacyjną sobotę z peronu 2 katowickiego dworca ruszy IC Pirania. To dodatkowy kurs wyższej kategorii do Kołobrzegu. Skład pojedzie przez Gliwice, Opole, Wrocław, Zieloną Górę, Szczecin Dąbie (nie ma wjazdu do Szczecina Głównego!), Stargard i Białogard. Przyjazd na stacje docelową planowany jest na godzinę 17.06. W odwrotnej relacji IC Pirania będzie kursowała w każdą niedzielę.

Potem zestaw dwóch pociągów do Szczecina z tym, że jeden z nich „przedłuży” się na dwa miesiące do Świnoujścia. I może dlatego na ten czas dzisiejszy TLK Światowid stanie się Zefirem. Też kategorii TLK. Katowice odjazd o 9.13, przyjazd do stacji docelowej o 18.44. Po drodze Gliwice, Wrocław, Zielona Góra i Szczecin. Pięć minut później (9.18) wyjedzie kolejny pociąg do Szczecina. To TLK Klimczok, który podobnie jak dzisiaj pojedzie w niezmienionej trasie przez Gliwice, Lubliniec i Poznań, by po 16 skończyć bieg na głównym dworcu w Szczecinie.

10.09. To godzina odjazdu pociągu TLK Artus, którego śmiało można umieścić w kategorii „Poznaj Swój Kraj”. No bo jedzie toto z Katowic do Gdyni przez Gliwice, Opole, Wrocław, Leszno, Poznań, Gniezno, Bydgoszcz i Tczew. Przedstawiciele PKP Intercity pokładają w tym połączeniu chyba spore nadzieje, bo od najbliższego piątku do 1 września jego relacja zostaje wydłużona aż na Hel. Dojazd z miasta Spodka na koniec półwyspu ma zająć 11 godzin i 20 minut. Przyjazd do stacji docelowej zaplanowano na 21.31. I jeszcze ciekawostka. W każdą sobotę i niedzielę w składzie pociągu znajdą się odpinane we Wrocławiu wagony do Kudowy-Zdrój. Tam mamy dotrzeć o 16.26. Przypomnijmy także, że TLK Artus od czerwcowej korekty rozkładu jazdy jeździ nad Bałtyk z Bielska-Białej nie z Katowic. Wakacyjny kurs to będzie łącznie 810 kilometrów.

Pół godziny później odjedzie „Poznaj Swój Kraj2” czyli IC Portowiec, który przez Częstochowę, Łódź, Poznań i Krzyż zawiezie nas na 19.24 do Szczecina. Tutaj żadnych zmian nie ma i pociąg przez wakacje będzie jeździł tak samo jak przez resztę roku. Kto nie opuści Katowic tym połączeniem może spokojnie pomyśleć o wczesnym obiedzie, bo następny pociąg nad naszą wielką wodę odjeżdża o 12.54. Ale o tym, napiszemy jutro.

Dla mieszkańców naszego regionu chcących dostać się w ciągu dnia do Trójmiasta pozostaje jeszcze oferta komercyjna narodowego przewoźnika, czyli pociągi kategorii EIP i EIC (np. Sobieski), które w czasie kanikuły będą kursować w pełnym wymiarze, ponieważ z tego co się orientujemy, na Centralnej Magistrali Kolejowej  nie są planowane w tym czasie żadne zamknięcia.

cdn.

4 komentarze

 1. Warto dodać, że podróżni z południa regionu mogą się przesiąść w Katowicach na TLK Swarożyc do Kołobrzegu wyjeżdżając o godz.
  3:58 z Bielska,
  4:17 z Czechowic-Dz.;
  4:26 z Pszczyny
  i
  4:38 z Tychów.
  Super skomunikowanie i szybkie połączenie na północ Polski!!

  1. Poludnie regionu to jest Wisla Zywiec Zwardoń moze Cieszyn. Moze redakcja sprawdzi jak wygląda skomunikowanie z tych miejscowości? Śmiem przypuszczac ze go nie ma.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *