Luxtorpeda z Małopolski

Już 30 czerwca na trasę Kraków – Zakopane wyruszy przyspieszony pociąg Kolei Małopolskich. W zabawie internetowej przeprowadzonej na fanpage’u Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na portalu Facebook pasażerowie mogli wybrać nazwę dla przyszłego szybkiego połączenia z grodu Kraka pod Giewont. Jak piszą organizatorzy konkursu – Decyzja nie była prosta, ostatecznie z kilkudziesięciu propozycji internautów wybraliśmy to jedyne, odziedziczone po wiekowym i jak dotąd niepokonanym przodku – Luxtorpeda.


Nazwa to historyczna i silnie związana z tym regionem. Przypomnijmy, że w 1936 roku jedna z pięciu spalinowych Luxtorped będących w posiadaniu Polskich Kolei Państwowych ustanowiła niepobity dotąd rekord przejazdu na trasie Kraków – Zakopane wynoszący 2 godziny 18 minut. Choć w tej chwili ze względu na modernizację infrastruktury małopolskiemu następcy raczej nie uda się przejechać szybciej, zdecydowanie przewyższa on swojego luksusowego przodka pod kątem wygody i udogodnień. Nowa Luxtorpeda kursować będzie pomiędzy Krakowem a Zakopanem w święta i każdy weekend wakacji, zaczynając od 30 czerwca.

A my przedstawimy Wam jeszcze kilka innych propozycji, którymi chciano ochrzcić połączenie. Były to m.in. Kamil Stoch, Podhalańczyk, Jędruś, Juhas, Halny i Sabała. Prawda, że ciekawie?

ppz: Koleje Małopolskie i Koleje Śląskie – do spotkań pociągów obu przewoźników w Zakopanem dochodzić będzie coraz częściej

One comment

  1. Proponowalbym nazwac „Trojprzymierze”- OPOLSKIE. SLASKIE. MALOPOLSKIE z stacja Poczatkowa w Opolu poprzez Katowice i Krakow. pomarzyc zawsze mozna?!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *