Feniksy nie z Popiołów

Zaczyna się kolejny miesiąc. Wczoraj skończył się poprzedni. Do północy miały pojawić się kolejne dwa nowe pojazdy wyprodukowane przez Pesę dla Kolei Ślaskich. Tradycji stało się zadość i oczywiście zamiast nowych 22WEd będziemy mieli okazję zakosztować czegoś czego jeszcze nie kosztowaliśmy. Feniksów, czyli kolejnej modernizacji EN57. Tym razem wykonanej w FPS Cegielski w Poznaniu.


Nie wiemy czy w przypadku realizacji kontraktu na 19 nowych pojazdów dla naszego przewoźnika przez bydgoską firmę śmiać się czy płakać.  W każdym razie po raz kolejny zamiast nowego pojazdu na naszych torach znów pojawią się pociągi zastępcze. Tym razem będą to cztery sztuki zmodernizowanych w Poznaniu  jednostek EN57 zwanych Feniksami. Sztuk tego jest cztery i według przedstawicieli Pesy spięte po dwie jednostki mają zastępować kolejne jednostki 22WEd, których wyprodukować na czas się nie udało. Tym sposobem Feniksy dołączą do wirtualnej rodziny czteroczłonowych Elfów2, które tworzą już EN71 Kolei Mazowieckich i 14WE Industrial Division. Śląska przechowalnia polskiego wszelakiego taboru używanego rośnie w ilość.

Tym razem Pesa zajrzała tam gdzie jej jeszcze nie widzieli, bo do stolicy Wielkopolski,  gdzie kilkanaście miesięcy temu tamtejsze zakłady FPS Cegielski przeprowadziły najbardziej zaawansowaną modernizację 20 sztuk EN57 na zlecenie Polskiego Taboru Szynowego.

Pamiętajmy jednak, że kolejny rodzaj taboru to koleje wyzwania dla serwismenów,  nie mówiąc już o sytuacji jak owe Feniksy zaniemogą gdzieś na szlaku i trzeba będzie je w trybie nagłym usunąć przy pomocy innego pojazdu. Ponadto, żadne, nawet najlepsze, używane pociągi nie zastąpią nowych, które są u nas tak bardzo wyczekiwane. Jednym zdaniem, taborowej farsy ciąg dalszy…

Fot. Mateusz Hołdowicz

8 komentarzy

  1. Zamiast się podniecać taborem zastępczym co uskuteczniają nawet wielkie koncerny spróbujcie uderzyć do UTK w sprawie niby remontu 90 z Zebrzydowic do Cieszyna

  2. Znowu w czasie awari tak jak miało to miejsce pod Głębcami z 14we zaś przyjadą 2 jednostki spięte i utworzą takie długie cudo.

  3. Ustalcie i napiszcie, jak Koleje Śląskie zamierzają wyegzekwować od PESY kary umowne za niedotrzymanie terminu dostawy nowych jednostek.

    1. Pojazdy zastępcze przysyłane są zgodnie z umową i dzięki nim Koleje Śląskie nie naliczają Pesie kar umownych — albo wóz albo przewóz (dosłownie).

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *