Czesi badają elfy

Przez dwa dni, niektóre kursy linii S71 (Katowice – Bohumin), zostały obsłużone najnowszymi jednostkami Elf2. Wszystko za sprawą testów, którym zostały poddane te pociągi, zanim dostaną oficjalną zgodę na wjazd za naszą południową granicę. Pierwsze dwie takie próby odbyły się dzisiaj, jutro kolejne dwie.


Pierwszy przyjechał 34WEa-004

Próbne jazdy naszych nowych pociągów prowadzone są na życzenie strony czeskiej. KŚ wskazały jednostki 21WEa i 34WEa jako te, które mają w końcu zacząć jeździć na drugą stronę granicy w ramach obsługi linii S71 Katowice – Bohumin.

Dzisiaj najpierw 34WEa-004, potem 21WEa-001 wjechały w ramach regularnych liniowych kursów za południową granicę. Nie wiemy co było przedmiotem dociekań przedstawicieli czeskich kolei i SZDC (zarządca infrastruktury kolejowej), ale oba pojazdy zostały podczas postoju w Bohuminie szczegółowo obejrzane, obfotografowane a jakieś dane zostały zanotowane w kilku kajetach. Kolejne testy zaplanowane są na jutro.

A po nim 21WEa-001

Wszystkie te działania prowadzone są po to by KŚ mogły w końcu skończyć z wysyłaniem na zagraniczne wojaże wysłużonych EN57. Kiedy to nastąpi? Trudno prorokować, ale wygląda na to, że obecnie piłeczka jest po czeskiej stronie…

7 komentarzy

  1. Bardzo dobrze. Wreszcie to jakaś wizytówka Polski w Czechach. Inaczej na nas czesi będą patrzeć, a nie tylko śmiać się z brudnych i pomalowanych w graffiti EN57. Z drugiej strony EN57 teraz by się bardzo przydały, gdyż dzisiaj znowu odwołane zostały pociągi 40955 i 40562 z powodu braku taboru. To dopiero śmiech na sali.

  2. Nawiązując do wymagań i dopuszczeń do ruchu, co z LeoExpressem? Zaczną w końcu jeździć, czy UTK dalej robi im problemy?

  3. UTK niczym ” Pies Ogrodnika” sam nie wezmie, komus nie pozwoli!!- /przyslowie kolejowe/

  4. UTK niczym ” Pies Ogrodnika” sam nie wezmie, komus nie pozwoli!!- /przyslowie kolejowe/

  5. Na dworcu w Boguminie jest gablota na temat historii miasta i jej polska część używa nazwy Bogumin. Czemu staramy się być bardziej czescy niż Czesi? Swoją drogą to po czesku pisze się Bohumín (długie i), więc nazwa stacji tu i w pociągach KŚ nie jest ani po po polsku ani po czesku. Coś jednak by wybrać trzeba. Jeżeli jednak `h’ to konsekwnetnie też trzebaby pisać Praha, nigdy Praga.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *