Smart City dla Jaworzna

Jaworzno drugi rok z rzędu zdobyło nagrodę w prestiżowym Konkursie Smart City w kategorii miasta do 100 tysięcy mieszkańców. Nagroda przypadła miastu za efektywne wykorzystanie dostępnych innowacji i nowoczesnych technologii oraz skuteczne zarządzanie zasobami i strategią rozwoju miasta na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Oprócz Jaworzna nagrodę otrzymał Rzeszów (kategoria 100-500 tys. mieszkańców) i Wrocław (kategoria powyżej 500 tys. mieszkańców).


O przyznaniu nagrody zdecydowała niezależna Kapituła Konkursowa, składająca się z uznanych autorytetów w branży. Konkurs Smart City ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce oraz miast realizujących tę idee. Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Jaworzno staje się liderem innowacji, to u nas na regularnych trasach jeździł pierwszy elektryczny autobus. Nasze doświadczenia pozwoliły go udoskonalić, teraz dysponujemy 24 elektrycznymi autobusami w naszej flocie – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Nie poprzestajemy na tym, do 2020 roku zakupimy kolejnych 20 ekologicznych, elektrycznych autobusów. Aby zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, wspólnie z moimi współpracownikami zaproponowałem wprowadzenie rewolucyjnej taryfy biletowej. U nas mieszkaniec będzie mógł podróżować za 180 zł przez cały rok (50 groszy dziennie), na wszystkich liniach PKM-u, bez ograniczeń – podkreśla prezydent Silbert.

Jaworzno bierze również udział w przyszłościowym projekcie – wdrożenia do ruchu miejskiego pojazdów autonomicznych. Te prace się materializują, końcem lutego fragmenty miasta zostały zeskanowane na potrzeby stworzenia cyfrowej mapy, tak aby pojazdy autonomiczne mogły się po nim poruszać. Plany Jaworzna i współpracujących z nami partnerów zostały zauważone na arenie krajowej. Celem jaki postawił sternik miasta jest wdrożenie w ciągu pięciu lat autobusu autonomicznego do normalnego ruchu.

fot. UM Jaworzno

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *