Komunikacyjna rewolucja w Jaworznie

Prezydent miasta Jaworzno, Paweł Silbert na konferencji „Miasta Idei” ogłosi nową taryfę biletową, która ma zmienić sposób korzystania z komunikacji miejskiej w Jaworznie. 


Od 1 czerwca pojawią się nowe bilety okresowe – roczny bilet na całą sieć obsługiwaną przez PKM Jaworzno będzie kosztował 180 złotych. Bilet półroczny – 120 złotych. Bilet miesięczny – 60 złotych. Pozostałe taryfy pozostają bez zmian. Ulgi będą obowiązywać.

Jesteśmy przekonani, że współczesną miejskość tworzy transport publiczny. Miasta, które mają słabą komunikację zbiorowa usychają. Są nieprzyjazne dla swoich mieszkańców. Zatłoczone, głośne, odstręczające. Nasze miasto stworzyło dobry transport. Dziś chcemy, by jego potencjał uczynił życie w Jaworznie jeszcze lepszym. Proponujemy zupełnie nowe, w skali kraju – nowatorskie – taryfy – zapowiada prezydent Paweł Silbert.

Fot. UM Jaworzno

Nie da się zmusić mieszkańców do tego by korzystali z transportu publicznego, można ich jednak do tego zachęcić. Ludzie muszą chcieć korzystać z komunikacji zbiorowej.  Co sprawi że będą chcieli? Liczy się przede wszystkim punktualność, pewność, cena i wygoda.

– Chcemy by samochodami po mieście poruszali się tylko ci, którzy naprawdę muszą. Chcemy by rodzinom wystarczył do wygodnego życia jeden samochód. A ci, którzy nie chcą mieć prywatnie aut nie czuli się w żaden sposób upośledzeni. Najnowocześniejsze na świecie autobusy elektryczne dowiozą nas wygodnie i bezpiecznie do każdego punktu w mieście – dodał Prezydent Jaworzna.

Nowe bilety mająbyć wabikiem i zachętą do odbywania nawet krótkich podróży autobusem a nie samochodem. Posiadacz biletu rocznego będzie mógł dokonać nieograniczonej niczym ilości podróży za 50 groszy dziennie.

Jaworzno po raz kolejny świeci przykładem w innowacyjnym podejściu do tworzenia komunikacji miejskiej. Czy zaproponowana taryfa przekona niezdecydowanych oraz tych, którzy dotychczas z komunikacji nie korzystali?

* Fot. PKM Jaworzno

3 komentarze

  1. W pełni się zgadzam z opiniami Prezydenta Jaworzna. Bardzo podoba mi się ten fragment:
    „Chcemy by rodzinom wystarczył do wygodnego życia jeden samochód. A ci, którzy nie chcą mieć prywatnie aut nie czuli się w żaden sposób upośledzeni.” Jestem pełen podziwu, że samorządowcy wreszcie zauważają, że pęd do masowej motoryzacji tak, ale do pewnej granicy.

  2. Argumentacja jest dobra. Kontrkandydat w wyborach stwierdzi, że transport będzie darmowy. Tylko zawsze powstaje pytanie kto za to zapłaci i kiedy. Ściganie się z Metropolią nie ma większego sensu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *